Yenilik Transferi Projeleri’ne 5.5 Milyon Euro Hibe

 

Avrupa Birliği Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu Ulusal Ajans tarafından 2012 başvurularının değerlendirme süreci sonunda Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı yenilik transferi faaliyeti kapsamında yararlanıcı kuruluşlara 25 proje için 5.5 milyon euroyu aşan hibe tahsisatı gerçekleştirildi.

Üniversitelerden kamu kurumlarına, sivil toplum örgütlerine, şirketlere ve iş dünyası örgütlerine kadar çok geniş bir yelpazedeki kurum ve kuruluşlara sağlanan hibelerle gerçekleştirilecek projeler kapsamında Türkiye’deki mesleki eğitim ve öğretim sisteminin bu alandaki en iyi uygulamalar ve yenilikçi yaklaşımlar ile geliştirilmesi planlanıyor. Yenilik transferi projeleri kapsamında Avrupa ülkelerindeki ortak kuruluşlarla gerçekleştirilecek işbirlikleri sayesinde mesleki eğitim ve öğretimin kalitesi ve cazibesi arttırılacak.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yenilik transferi projeleri sayesinde Avrupa düzeyinde ortaklıklar kurularak, mesleki eğitim ve öğretim alanında dünya çapındaki iyi uygulamalar, metotlar, tecrübeler, kavramlar ve politikalar ile yeniliklerin Türkiye’nin mesleki eğitim sistemine kazandırılmış olacağını belirtti. Bağış, ayrıca mesleki eğitim programlarının iş dünyasının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde geliştirilmesini sağlayacak bu projeler sayesinde orta ve uzun vadede Türkiye’de daha nitelikli bir işgücünün oluşmasının sağlanacağını söyledi. Bağış, “Ulusal Ajansımızın desteklediği projelerin bu anlamda ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasında da önemli bir görev ifa ettiğini düşünüyorum. Bu projeleri gerçekleştirecek kurumlarımızdan beklentim, elde edecekleri bilgi ve deneyimleri, sadece kendi kurumsal kazanımları olarak görmemeleri, ülkemiz genelindeki tüm paydaşlarla paylaşmaları ve proje sonuçlarını yaygınlaştırmalarıdır” dedi.

Yenilik transferi projelerine sağlanan 5.5 milyon euro, Leonardo da Vinci Programı’nın diğer alt faaliyetleri olan hareketlilik ve ortaklık projelerine tahsis edilen 22.5 milyon euroluk hibeyle birlikte ele alındığında Ulusal Ajans 2012 bütçesi kapsamında mesleki eğitim projelerine toplamda 28 milyon euroya ulaşan bir hibe sağlandığı belirtildi. Ulusal Ajans’ın yürütmekte olduğu diğer AB eğitim ve gençlik programları çerçevesinde daha önce tahsis ettiği ve yıl sonuna kadar tahsis edeceği diğer hibelerle birlikte eğitim, öğretim ve gençlik kuruluşlarına sağlanan hibe desteğinin yaklaşık 100 milyon euroyu, yararlanıcı sayısının da 55 bini bulması bekleniyor. Böylece eğitim amaçlı olarak süresi bir hafta ile bir yıl arasında değişen sürelerle Avrupa ülkelerinde bulunacak çoğu eğitim çağındaki genç vatandaş için önemli bir uluslararası tecrübe imkanı sağlanmış olacak.

 

Kobiline Bilgi Merkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: