TKDK 295 Milyon Euro Hibe Verecek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Veli Büke, 8’inci proje çağrısına çıktıklarını belirterek, proje kapsamında üreticilere 295 milyon Euro hibe desteği vereceklerini söyledi.

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Veli Büke yaptığı açıklamada projelerin 17 Aralık 2012 ile 15 Ocak 2013 tarihleri arasında kabul edileceğini kaydetti. Büke, “Daha önce 7 proje çağrısına çıktık ve 6 çağrımızdan 34 projemiz kabul oldu. Bu 34 projemizin yatırım tutarı 50 milyon 700 bin lira, projelere verilecek hibe tutarı ise 30 milyon liradır. Bu çağrıda IPARD programında yapılan değişiklikler sonucu kurumumuzun destek alanı daha çok genişlemiş ve dağıtılacak hibe miktarı da daha fazla arttırılmıştır, en büyük bütçeyle çıkılan çağrı ilanıdır. Bu çıkılan sekizinci çağrıda verilecek olan hibe tutarı önceki çağrıların neredeyse 3 katı kadardır. Toplam dağıtılacak hibe tutarı 295 milyon 134 bin 385 Euro’dur yani 678 milyon 809 bin 085 lira olarak belirlenmiştir. Bu rakam sadece TKDK’ nın desteğidir. Yatırımcıların katkısıyla beraber toplamda Türkiye çapında en az 1 milyar 357 milyon 618 bin 171 liralık bir yatırım gerçekleşecektir.” dedi.

Çiftçiler ve kırsal kalkınma projesi hazırlayan vatandaşların en çok talep ettikleri ekipmanların başında gelen traktör için de sekizinci çağrıda hibe destek sağlandığını söyleyen Büke, “Hibe desteğimizden faydalanmak isteyenlerin kurumumuzun şartlarına uygun dosya hazırlatmaları gerekmektedir. Bu çağrımızda büyük yenilikler yapılmıştır. Mesela hibe destekli traktör alımı daha önceki çağrılarımızda mümkün değildi. Bu ve bundan sonraki çağrılarda başvurusunu sunanlar belli şartlar altında traktör alımı yapabilecekler. Traktör alımı şartları, yatırımlarında AB standartlarını sağlayan Süt Üreten ve Et Üreten Tarımsal işletmeler başvuru yapabilir. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi kapsamında arıcılık yapanlar, Süs Bitkisi ve Tıbbi Aromatik Bitkilerin Yetiştiricileri traktör alımı için başvuru yapabilirler. Bu projelerden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumuna geldikleri takdirde kendilerine gerekli bilgiler verileceği gibi http://www.tkdk.gov.tr Web adresimizden bilgi alabilirler. Biz bütün çiftçilerimizin bu desteklerden yararlanmalarını istiyoruz. Bu kapsamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: