3 Yeni Destek Programı Hayata Geçecek!

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 2010-2012 yılları arasında gerçekleştirdiği destek programları çerçevesinde hem küçük ölçekli altyapı çalışmaları için kamu kurum ve kuruluşlarına hem de KOBİ’lere toplam 27 milyon TL’lik karşılıksız mali destek sağladı.

SERKA tarafından 07.12.2012 tarihi itibariyle 15 milyon TL toplam bütçe tahsis edilen 2013 yılı mali destek programlarına ilişkin teklif çağrısı kamuoyuna duyuruldu.

Mali desteklerin ilk ayağı olarak toplam bütçesi 10 milyon TL. olan İktisadi Gelişme Mali Destek Programı-3 ile dört ilimizde tarıma dayalı sanayi, turizm imalat sektörleri ve girişimcilik desteklenecektir. Programın amacı bölgenin ekonomisi için önem arz eden, rekabet gücü ve gelişme potansiyeli yüksek tarıma dayalı sanayi, imalat ve turizm sektörlerinin rekabet edebilirliklerinin arttırılmasına, teknoloji kullanımının ve yenilikçi uygulamaların yaygınlaşmasına ve bölgesel değer ve ürünlerin ekonomiye kazandırılmasına katkıda bulunmaktır. KOBİ’ler, kar amacı güden kooperatifler, gerçek kişiler başvuruda bulunabilirler. Uygun projelere, toplam proje bütçesinin en fazla yüzde 50’si desteklenecek şekilde mali destek sağlanacak.

İkinci olarak, 3 milyon TL toplam bütçe ile Örnek Büyükbaş Hayvancılık İşletmelerinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı-2 uygulanacaktır. Programın amacı; bölgede sürdürülebilir ölçek büyüklüğünde ve örnek teşkil edebilecek büyükbaş hayvancılık işletmelerinin yaygınlaştırılması yoluyla büyükbaş hayvancılık sektörünün güçlendirilmesi ve rekabet edebilirliğinin geliştirilmesidir. KOBİ’ler ve çiftçiler başvuruda bulunabilirler. Uygun projelere, toplam proje bütçesinin en fazla yüzde 50’si desteklenecek şekilde mali destek sağlanacaktır.

Serhat Kalkınma Ajansı üçüncü olarak ise 2 milyon TL toplam bütçe ile kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar için Kurumsal Kapasitenin ve Beşeri Sermayenin Geliştirilmesi Mali Destek Programını uygulayacaktır. Programın amacı Bölgede sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması amacı ile kurumsal kapasitenin ve beşeri sermayenin geliştirilmesidir. Uygun projelere, toplam proje bütçesinin en fazla % 90’ı desteklenecek şekilde mali destek sağlanacaktır.

Söz konusu programlardan Bölgemizdeki aktörlerin en üst düzeyde yararlanmasını sağlamak, programlara ilişkin farkındalık ve bilinirliğinin artırılmasına yönelik olarak aralık ayı boyunca il ve ilçe düzeyinde bilgilendirme ve eğitim toplantıları yapılacaktır. Toplantılara katılım Bölgemizin desteklerden verimli ve etkin şekilde faydalanabilmesi açısından önem arz etmektedir. Tüm programlar için son başvuru tarihi 08 Şubat 2013’tür.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: