KOBİ’lerin Can Damarı Olan KOSGEB’den Müjde!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, düşen faiz oranlarıyla birlikte vatandaşların alım gücüne destek verecek yeni adımlar düşünülebileceğini belirterek, “2013 yılında gerekirse daha kapsamlı bir uygulamayla, çok daha fazla KOBİ’yi hareketlendirebilecek yeni yatırım yapmaya, yeni işler yapmaya yöneltecek, onların birtakım maliyetlerini aşağıya çekecek destekler verebiliriz” dedi.

Bakan Ergün, NTV’de katıldığı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2012 yılı için öngörülen büyüme hedeflerinin 2010 ve 2011 yılına göre daha mütevazı bir hedef olduğunu dile getiren Ergün, ekonominin gidişatının bu mütevazı hedef çerçevesinde seyrettiğini vurguladı.

Senaryonun, alınan tedbirlerle cari açığın da önlenmesi ve Türkiye için risk oluşturabilecek, bugünkü dünya konjonktüründe risk oluşturabilecek unsurların dikkatle izlenmesi üzerine kurulduğunu belirten Ergün, olayların bu senaryo çerçevesinde geliştiğini kaydetti.

Önemli olanın senaryo istikametinde gidilip gidilmediği olduğunu ifade eden Ergün, şunları kaydetti:

“Eğer manzara değişmişse, fotoğraf değişmişse, raydan çıkılmışsa, ipin ucu kaçmışsa, artık siz kontrol edemiyorsanız o zaman sorun var demektir. Ama sizin kontrolünüzdeyse hadise, yani cari açığı aşağı çekiyorsunuz, amaçlarınızdan bir tanesi buydu, işte işsizlikle mücadelede önemli yol alıyorsunuz, amaçlarınızdan bir tanesi buydu.

Bir miktar yukarıda cereyan edebilir, bir miktar aşağıda cereyan edebilir, onları revize edersiniz. Onun için bir sert düşüş, ekonomi durdu, artık geriye doğru; hayır böyle bir şey yok, her şey planladığı istikamette gidiyor. Bazı göstergeler mevsimsel etkilere açık göstergeler.”

Yeni Adımlar Düşünülebilir

Bakan Ergün, 2012 hedefleri açısından yeni bir revizyonu gerektirecek bir durum olmadığını dile getirerek, “Yani Kasım, Aralık verileri de dördüncü çeyrek verileri de ortaya çıktığında hemen hemen bu hedefi yakalamış olacağız, biraz üstünde, biraz aşasında olabilir. Yani üzerinde büyük fırtınalar koparacak, çok dehşetli yorumlar yapılacak bir tablo olarak görmüyorum” dedi.

2013 yılında bir taraftan ihracatı artırmaya devam ederken, biraz da iç piyasayı canlandırmak gerektiğine işaret eden Ergün, faiz oranlarının düştüğünü, kredi limitlerinin de belki bir miktar artması ya da KOBİ’lere yönelik yeni destek mekanizmaları harekete geçirildiğinde iç piyasanın bir miktar daha canlandırılmış olacağını kaydetti.

Bakan Ergün, şunları ifade etti:

“Bugün itibariyle baktığımızda düşen faiz oranlarıyla birlikte vatandaşların alım gücüne destek vermek, iç pazarı da canlandıracak bazı yeni adımlar düşünülebilir. Ama bugünden şu adım atılacak demek mümkün değil. Oturup konuşmak, manzarayı bir bütün halinde görmek, rakamları tek tek ele almak, vatandaşın gelirine göre borcu hangi orandadır, şirketlerin durumu nedir, bankaların durumu nedir, bütün bunları görmek ve ona göre atılacak adımı belirlemek icap eder.

2013 yılında mesela kapsamlı bir uygulama gerekirse daha kapsamlı bir uygulamayla çok daha fazla KOBİ’yi hareketlendirebilecek yeni yatırım yapmaya, yeni işler yapmaya yöneltecek, onların birtakım maliyetlerini aşağıya çekecek destekler verebiliriz. Bunlar hareketlenmeye yol açabilir. Ama hepsini bütçe limitleri içerisinde tabi iki yapacağız. Ama bir de hedefimiz var; yani büyüme hedefini yakalamak ve istihdama destek vermek, içeride tüketime, üretime destek vermek, ihracata destek vermek gibi hedeflerimizi de gözeterek bu modelleri geliştireceğiz.”

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: