Üretici Destek Bekliyor

Bin bir emekle üretilen tütün Muşluların yeniden umudu oldu. Üreticiler; “Çok emek veriyoruz. Gördüğünüz gibi bu soğukta bile uğraşıyoruz iyi bir fiyat bekliyoruz. Biz baynalar için çok zor ev işleri var inekler var.”

Muş’ta Tekel Tütün İşletmelerinin kapanmasıyla, alternatif ürünlere yönelen ve büyük bir kısmı pancar eken üreticiler, yeni işletmelerin piyasaya açılmasıyla yeniden tütüne yönelmeye başladı.

Geçen yıl tütün ekimi yapan üreticiler, tütünlerini alıcı firmalara teslim etmeye başladı, ancak tütünün henüz taban fiyatı bile belirlenmedi. Üreticiler bu duruma tepkilerini şöyle ifade etti;

“Bu seneki tütün bitti 2-3 günlük kaldı çoğunun teslim ettik az kaldı. Bu yıl ürünümüz iyi geçti, fiyatlarda iyiydi. Başka yapacak iş yok çiftçi zor durumda. Tütün ekeceğiz başka ekecek bir şey yok pancar ekiyoruz zarara giriyoruz. Bir torba 70 lira.”

Muş İli ve Civarı Tütün Üreticileri Kooperatif Başkanı Şeyhmus Solgun tütün üreticilerinin daha fazla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

“Geçimimizi tütünle sağlıyoruz. Ülkemizde yılda 60 bin ton tütün halen üretiliyor bunun yüzde 85’i ihracat ediliyor. Tütün üreticisi diğer çiftçi bakımından desteklenmiyor. Biran önce desteklenmeli kredisiyle her şeyiyle.”

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: