KOSGEB Kredisiyle Hayatı Değişti

Fatih Doğan – Belçika’da kardeşleriyle yaklaşık 10 yıl ihracatçılıkla uğraşan ve yaşadığı ekonomik sıkıntı nedeniyle memleketi Eskişehir’e kesin dönüş yapan girişimci, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ndan (KOSGEB) aldığı kredi desteğiyle daha önce ihracına aracılık ettiği gıda ürünlerinin üretimine başladı.

Girişimci Mustafa Levent Köroğlu,  1998 yılında iki kardeşiyle Eskişehir’den Belçika’ya göç edip orada yaşamlarını sürdürmeye başladıklarını söyledi.

Belçika’da yaklaşık 10 yıl gıda ürünleri ihracatı işiyle uğraştıklarını belirten Köroğlu, yaşadıkları ekonomik kriz nedeniyle memleketi Eskişehir’e kesin dönüş yaptığını bildirdi.

Köroğlu, Eskişehir’de iş arayışını sürdürürken KOSGEB’in girişimcilere yönelik kredi desteklerini araştırdığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“KOSGEB’e 30 bin lira hibe ve 70 bin lira faizsiz kredi başvurusunda bulunduk. Başvurumuz onaylandı. Eskişehir İş Geliştirme Merkezi  (ESİŞGEM) bünyesinde bize iki iş yeri tahsis edildi. KOSGEB ve ESİŞGEM’in karşılıklı iş birliği, işimize hız kazandırdı. Daha önce 10 yıla yakın ihracatını yaptığımız gıda ürünlerinin bir bölümünü imal etmeye başladık. Yaklaşık üç ay önce çalışmalarımız başladı ve bir aydır seri üretim yapıyoruz. İlk sevkiyatımız geçen hafta Belçika’ya oldu. Şu anda ekibimiz 7 kişiden oluşuyor ve kapasitemiz sadece Belçika’ya yetecek durumda. Yeni personel alımı için iş ilanı verdik. Gelecek hafta personel sayımızı 15 kişiye çıkartacağız. Ekibimizi tamamlandıktan sonra Fransa, Hollanda ve Almanya’ya da ürün göndereceğiz. Şimdilik pişmaniye üretiyoruz ama bir ay içinde lokum, saray helvası, üzüm sucuğu üretimine başlayacağız.”

ESİŞGEM bünyesinde kuruyemiş ve helva üretimi yapan girişimcilerle iş birliği yaparak onların ürünlerini de yurt dışına göndermeye başladıkları bilgisini veren Köroğlu, girişimci olmak isteyenlerin KOSGEB ve İş Geliştirme Merkezleri bünyesinde araştırmalar yapıp kendi işlerinin patronu olabileceğini sözlerine ekledi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: