Rusya’daki Türk Girişimcilere Tam Destek

Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB), Rusya’da tekstil sektöründe faaliyette bulunan Türk şirketleri ile Rusya İş Bankası yöneticilerini bir araya getirdi.

Türk şirketlerin taleplerini dinleyen “CJSC İşbank” Rusya Başkan’ı Metin Tunçgenç ve Genel Müdür Ferit Eraslan, Rusya’da alt yapı çalışmalarını tamamlamak üzere olduklarını, bireysel dahil tüm bankacılık alanlarında çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını söyledi. Rusya’da kalıcı olmayı planlayan İşbank, Türk girişimcilerin yanında olacak.

Bank Sofia’yı 40 milyon dolara satın alarak “CJSC İşbank” adıyla Rusya pazarına giren Türkiye İş Bankası, 14 şubede alt yapı ve IT yatırım çalışmalarına devam ediyor. Rusya pazarında faaliyette bulunan Türk şirketlerinin yanı sıra Rus şirketlere de ticari destek sağlayan banka, 2014’de bireysel hizmetler de vermeye başlayacak. Ruscam (Şişecam), Paşabahçe ve düz cam fabrikaları (Trakya Cam) ile 1 milyar dolara yakın Rusya’da yatırımları olan grup, bankacılık sektöründe de etkin bir paya sahip olacak.

Toplantıda bir konuşma yapan RTİB Başkanı Naki Karaaslan, iş dünyasının motorunun finans olduğunu, girişimcilerin makul ve sağlıklı finans kaynağı bulmasının önemine dikkat çekti. Karaaslan, “Rusya ve Türkiye arasında toplam 100 milyar dolar ticaret hacmi gibi ciddi hedefler var. Bunun için bankacılık sektörünün canlandırılması ve finans kaynaklarının oluşturulması lazım. Bu açıdan İş Bankası’nın Rusya’daki varlığı çok önemli bir güç.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ve Türkiye arasında vizelerin kaldırılması gibi çok önemli adımların atıldığını hatırlatan Karaaslan, iki ülke ile de irtibatlı oldukları için kendilerini şanslı olarak gördüklerini söyledi. Sektörel bazlı toplantıların çok önemli olduğuna değinen Karaaslan, iş dünyasının rotasını çizerken siyasilere yol gösterilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Rusya’da 32 mağaza ile faaliyette bulundukları bilgisini veren Aydınlı Group Rusya Temsilcisi Emre Duru da yıl sonuna kadar 40 ve 2015 sonuna kadar da 70 mağazaya ulaşacaklarını söyledi. Rusya’da internet üzerinden satış için alt yapı çalışmalarına başladıklarını ifade eden Duru, Rusya’da sanal satış piyasasında fırsatların olduğunu belirtti. Rusya’da faaliyette bulunan firmalar olarak birlikte bir girişim yapılabileceğine de değinen Duru, bankacılık sektöründe yaşadıkları sorunlara da değindi.

Toplantıda banka çalışanlarının sıklıkla değişmemesi, tek bir bankadan tüm işlemlerin yapılabilmesi, kredi kartı maliyetlerinin azaltılması ve kredi kullanımında hızlı ve düşük maliyet gibi bir dizi talep dile getirildi. İnternet bankacılığı ve satış sırasında kredilendirme gibi alanlar da tekstilcilerin beklentileri arasında yer alıyor.

Adil Işık (adL) Rusya distribütörü Yakup Ali Şentürk de Rusya’da Türk markası olarak herhangi bir imaj sorunu yaşamadıklarını söyledi. Tüketicinin markanın kalitesine baktığına değinen Şentürk, “Rusya’da marka artık önemli. Üretilen alan ikincil konu. Diğer uluslararası markaların bir çoğu da Türkiye’de üretim yapıyor.” dedi. 2002’de ilk mağazalarını Tverskaya Caddesi’nde açan adL, mevcut 34 mağazalarını 100’e çıkarmayı planlıyor.

Rusya’da 200’ün üzerinde mağaza ile 15 yıldır faaliyette bulunduklarına değinen Colin’s Rusya Satış Direktörü Sertan Akay da, Rusya’da başarılı olmak gibi bir misyonları olduğunu, hizmet ve ürün kalitesi açısından sürekli geliştiklerini söyledi. 2 binin üzerinde çalışanları olduğunu vurgulayan Akay, Colin’s’in pamuktan mağazada satışa sunulan kot pantolona kadar entegre yapıya sahip olan dünyada nadir markalardan biri olduğunu vurguladı.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: