Sertifikalı Tohuma Destek


Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün, Bakanlık projeleriyle üreticiye birçok alanda verdiği destek sürüyor. Sertifikalı tohum kullanan üreticilerine dekar başına maddi destek veren İl Müdürlüğü’ne bu anlamda, Manisa’dan yalnızca buğday tohumu için destek başvurusu yapıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Manisa’da 2012 yılı için sertifikalı tohum kullanma desteği verilecek çiftçi sayısının 326 olduğunu söyledi. Çebi, bu kapsamda üreticilere 121 bin 329 TL tohum desteği verileceğini ifade etti.

Bu desteğin yaz  döneminde yapılan başvurusunda 2 bin 250 dekar için 37 kişiye 13 bin 456 TL’lik destek miktarının üreticinin Ziraat Bankası hesaplarına yatırıldığını belirten Çebi, güz döneminde başvurulan 18 bin dekar için kullanılan tohumların toprakta olduğunu, bu anlamda verilecek desteğin 107 bin 873 TL’lik kısmının önümüzdeki günlerde verilmeye başlayacağını söyledi.

Verim Artıyor

İl Müdürü Hasan Çebi, sertifikalı tohum kullanımı desteklemelerinin, tarımsal üretimde verimi artırmak, üretim riskini azaltmak ve üreticinin gelirini yükseltebilmek amacıyla verildiğini belirtti.  Hasan Çebi  ‘Sertifikalı Tohum Kullanımı Desteği’ kapsamında yurt içinde üretilip sertifikalandırılan buğday, arpa, tritikale, yulaf, çavdar, çeltik, nohut, kuru fasulye, mercimek, susam, yerfıstığı, kolzay (kanola), aspir, patates, soya, yonca, korunga ve fiğ tohumluklarını bitkisel üretim faaliyetinde kullanan çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilere destekleme yapıldığını ifade etti.

Destek Arttıkça Üretim De Artıyor

Çebi, Bakanlığın sertifikalı tohum kullanan üreticiye verdiği desteğin yanında, tohumu üreten kişiye  ve tohumu eken üreticiye aldığı ürün miktarına göre de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın destek verdiğini vurguladı. Çebi, Bakanlığın üreticilere birçok anlamda verdiği destekle, tarımsal üretimin her geçen gün arttığını sözlerine ekledi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: