Oto Yatırımına Yüksek Teşvik


Otomotiv sektörü ve bazı elektrik üretimi yatırımlarına yönelik “Yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararda değişiklik yapılmasına dair karar” Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

Buna göre, otomotiv sektöründe 300 milyon lira tutarındaki yatırımlar ve asgari 75 milyon lira tutarındaki motor yatırımları ile asgari 20 milyon lira tutarındaki motor aksamları, aktarma organları ve otomotiv elektroniğine yönelik yatırımlar vergi ve diğer teşviklerin en yüksek olduğu beşinci bölge imkânlarından yararlanacak.

Ayrıca, geçerli bir maden işletme ruhsatı ve izni kapsamında Maden Kanunu’nun 2. Maddesinin 4-b grubunda yer alan madenlerin girdi olarak kullanıldığı elektrik üretimi yatırımları da değişiklik kapsamına alındı.

Kararın, 19 Haziran 2012 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilirken; karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlanan yatırım harcamaları, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanamayacak.

Reuters, dün bir sektör kaynağına dayandırdığı haberinde, hükümetin genişletilmiş yeni yatırım teşvik sistemi çerçevesinde otomotiv sanayii yatırımlarını öncelikli yatırımlar kapsamına alarak, 300 milyon lira üzeri motorlu araç, 75 milyon lira üzeri motor ve 20 milyon lira üzeri aksam ve parça yatırımlarının, vergi ve diğer teşviklerin en yüksek olduğu beşinci bölge imkânlarından yararlanacağını duyurmuştu.

Kararla ayrıca, 19 Haziran 2012 tarihinden sonra Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) lisans almış doğalgaza dayalı elektrik üretimi yatırımları “teşvik edilmeyecek veya teşviki belirli şartlara bağlı yatırım konuları” arasından çıkarıldı.

Doğalgaza dayalı elektrik üretim yatırımları teşvik edilmeyecek veya teşviki belirli şartlara bağlı konular arasında yer alıyor. Ancak yapılan değişiklikle 19 Haziran 2012 tarihinden sonra lisans almış bu kapsamdaki yatırımlar sınırlama dışında tutuldu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: