Organize Sanayi Bölgesinin Teşvike Olan İlgisi Arttı


Organize Sanayi Bölgeleri’ne yönelik teşvik paketinin yürürlüğe girdi. Teşvikle yedi ayda 2 bin 105 firmadan yatırım talebi geldi.

Geçen haziran ayında duyurulan Organize Sanayi Bölgeleri’ne yönelik teşvik paketinin yürürlüğe girmesiyle birlikte yatırım için talepler arttı. Teşvik paketinin hazırlanmasından sonra 2 bin 105 firma yatırım talebinde bulundu. Taleplerin yatırıma dönüşmesiyle birlikte 84 bin kişiye istihdam sağlanacağı tahmin ediliyor.

Bakanlık İnceliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, teşvik paketinin Haziran 2012’de Resmi Gazete ’de yürürlüğe girmesinin ardından Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)’ndeki yatırım hareketliliğini mercek altına aldı. Bakanlık, il il, bölge bölge OSB’lerdeki yatırım taleplerinin haritasını çıkardı. Hazırlanan rapora göre en fazla yatırım talebi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne geldi.

En Yüksek Talep Güneydoğu’dan

Yapılan başvurular bakanlık bünyesinde oluşturulan birimde inceleniyor. En büyük talep Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki OSB’lere gelirken, bu bölge için 980 yatırım talebi alındı. Onu Doğu Anadolu Bölgesi takip etti. Doğu Anadolu’da da 377 firma yatırım için talepte bulundu. İç Anadolu Bölgesi’nden 347, Karadeniz Bölgesi’nden 180, Ege Bölgesi’nden 158, Marmara Bölgesi’nden 43 ve Akdeniz Bölgesi’nden ise 20 firma OSB teşviğinden faydalanma için başvuru yaptı.

84 Bin Kişiye İstihdam

Başvuru yapan firmalar projelerini sunarken, yaratılacak istihdam imkanını da taleplerinde belirtiyor. Başvurular sonucunda Güneydoğu Anadolu’da 39 bin, Doğu Anadolu 15 bin, İç Anadolu’da 14 bin, Karadeniz’de 7 bin 200, Ege’de 6 bin 300,  Marmara’da 1700, Akdeniz’de 800 kişiye iş imkanı ve istihdam sağlanacak.

Toplam 26 Milyar Lira Yatırım

Başvurularla birlikte yatırımların mali boyutu da belirlendi. Buna göre, Güneydoğu’da 10 milyar lira, Doğu Anadolu’da 2 milyar, İç Anadolu’da 5 milyar, Karadeniz’de 700 milyon, Ege’de 1 milyar 150 milyon, Marmara’da 1 milyar 150 milyon, Akdeniz’de ise 6 milyar lira toplam rakama ulaşacak. Yapılan taleplerin mali portresi 26 milyar lira olarak çıktı. Taleplerin karşılanması halinde devletten firmalara 26 milyar liralık bir kaynak akışı sağlanacak.

Hiç Tereddütsüz Yatırıma Devam

OSB teşvikiyle ilgili somut yatırım rakamları ilgiyi gösterirken, Sanayi Bakanı Nihat Ergün de yatırımcılar açısından engel ve zorluk oluşturacak her türlü alanı bertaraf etmeye çalıştıklarını açıkladı. Yeni yatırımları kolaylaştıracak olan her türlü adımı da attıklarını belirten Bakan Ergün, şöyle devam etti: “Yerli olsun yabancı olsun tüm yatırımcılar, hiç tereddüt etmeden yapacakları yeni yatırımlarını kararlaştırsınlar ve yatırımlarını hayata geçirmek için de gerekli adımları atmaya başlasınlar.”

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: