Kömür Üretimine Büyük Teşvik

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kömür üretimine yönelik desteklerin kapsamının genişletildiğini bildirerek, “Düşük kalorili yanında yüksek kalorili kömür üretimi yatırımlarının da teşvik edilebilmesinin önü açılmıştır” ifadesini kullandı.

Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, 20 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni teşvik sisteminde kömür üretimine yönelik yatırımların, kömürün düşük kalori sınıfında (düşük C sınıfı) yer alması durumunda teşvik edilebildiğini hatırlattı.

Bu çerçevede, taş kömürü başta olmak üzere yüksek kalorili kömür üretimine yönelik yatırımların destek kapsamına alınmadığını, düşük kalorili kömür yatırımlarının ise “öncelikli yatırım” konuları arasındaki madencilik yatırımları kapsamında 5. bölgede uygulanan desteklerden yararlandırıldığını belirten Çağlayan, şunları kaydetti:

“Ancak sektörün yatırım ihtiyaçları, enerji arz güvenliği ve cari açık gibi hususlar dikkate alınarak değişikliğe gidilmiş ve yapılan değişiklik bugünkü Resmi Gazete ‘de yayımlanmıştır. Bu değişiklik ile kömür üretimine yönelik yatırımlara sağlanan desteklerin kapsamı genişletilmiştir. Bu çerçevede sanayimizin ihtiyaç duyduğu yüksek kalorili kömürün temini, enerji arz güvenliğinin sağlanması, bu konudaki yüksek dış ticaret açığımız ve özel sektör tarafından gerçekleştirilecek yatırımların artırılması ihtiyacı göz önünde bulundurularak, yer altı kaynaklarımızın hızlı bir şekilde ekonomiye kazandırılmasını teminen düşük kalorili kömürlerin yanında yüksek kalorili kömür üretimi yatırımlarının da teşvik edilmesinin önü açılmıştır.”

Değişiklikle kömür üretimine yönelik yatırımların kalori sınıflamasından bağımsız olarak teşvik edilmesine imkân tanındığını ifade eden Çağlayan, düşük kalorili kömür üretimi yatırımlarında olduğu gibi yüksek kalorili kömür üretimi yatırımları için de 5. bölge desteklerinin sağlanmasının mümkün kılındığına işaret etti.

Yatırımların 6. bölgede gerçekleştirilmesi halinde bu bölgede uygulanan desteklerden yararlanma hakkının saklı olduğuna vurgu yapan Çağlayan, “Değişikliğin sektörde yeni yatırımlara yol açacağına inanıyor, Türkiye ekonomisi için hayırlı olmasını diliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: