AB’den Türkiye Turizmine Destek

Turizmin alt yapısını güçlendirmek için Avrupa Birliği’nden Şanlıurfa’ya, can suyu niteliğinde hibe geldi.

Şanlıurfa Nevali Otel’de düzenlenen törenle proje ortakları tarafından imzalandı. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean Maurice Ripert’in de katıldığı protokol imza töreninde, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba da yer aldı.

Tarihin Sıfır Noktası Olan Urfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor

İmza töreninin ardından hediyeleşmelerin de gerçekleştirildiği programda konuşan Başkan Fakıbaba, şunları söyledi: “Biz eskiden turizm konusunda hep derdik ki; Balıklıgöl, Harran, dünyanın en eski İslami üniversitesi, sonra mozaikler çıktı. Sonra bir de baktık ki Allah bize Göbeklitepe’yi gönderdi. Göbeklitepe, dünyanın en eski anıtsal tapınağının olduğu bir yer. Biz şu an aynı zamanda Dünya Tarihi Kentler Birliği’nin üyesiyiz. Yani biz artık Avrupa’yı aştık. Biz zaten Avrupa’ya gireceğiz. Şanlıurfa Anadolu’nun bilinen en eski yerleşim yeri. İşte ben de böyle bir şehrin belediye başkanıyım. Bu yüzden sorumluluğumun ne kadar fazla olduğunun farkındayım. Onun için buralarda tarih yeniden canlanıyor. Tarihin sıfır noktası olan Urfa’da tarih yeniden canlanıyor. Tarihin yeniden canlanmasındaki ilk projemiz tarihi hanlar bölgesiydi. Biz hanları ayağa kaldırmak için Avrupa Birliği’nden 4 milyon hibe aldık. Ama oraya 10 milyon harcadık. Şimdi biz bu projeden de 9,5 milyon alıyoruz. Şu anda kafamdan geçen de buna ortalama olarak 25 milyon lira ilave etmektir. Bu yüzden diyorum ya biz Avrupa Birliği’nden bir alsak üzerine 10 koyuyoruz. Yani biz bu paraları çok iyi değerlendiriyoruz. Bunu ortak akılla değerlendiriyoruz. Milletvekillerimizle, sayın valimizle, sivil toplum örgütlerimizle bu işi çok iyi değerlendiriyoruz. Ve diyorum ki Urfa’mızı takip edin. Göreceksiniz Urfa’mız bir gün Avrupa’nın bir şehrini mutlaka geçecektir.”

Tarihi Sokaklar Işıklandırılacak

Bu arada Şanlıurfa Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, GAP İdaresi Başkanlığı, Şanlıurfa Ticaret Odası ve Şanlıurfa Ticaret Borsası’nın ortak olduğu projede, kentin tarihi sokakları ışıklandırılacak. Projeyle kentin turizm alt yapısı ve turizm sektöründeki KOBİ’ler güçlendirilerek, şehirdeki geceleme oranını yükseltme hedefleniyor. Kentin turizmden daha fazla pay almasını sağlayacak proje ile Göbeklitepe’nin UNESCO Geçici Kültür Mirası Listesi’nden asil listeye girmesine de destek olması için çalışılacağı bildirildi. Kentte yapılacak etkinliklerle Şanlıurfa’nın önemli ve seçkin bir destinasyon merkezi olmasını sağlayacak olan proje, turizm eylem planının oluşturulması, tanıtım materyallerinin geliştirilmesine de katkı sağlayacak.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: