BAKA’dan 198 Bin TL Hibe

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Ziraat Odası’nın 2 yıl önce hizmete açtığı Taşağıl Zeytinyağı Fabrikası’nda etiketleme, şişeleme, kapaklama ve tenekeleme projesinin Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından onaylandığı ve proje için BAKA’nın 198 bin 512 TL hibe vereceği bildirildi.

Manavgat Ziraat Odası (MZO) Başkanı Rasim Metin düzenlediği basın toplantısında Zeytinyağı Fabrikası’na yapacakları yatırımlar konusunda açıklamalarda bulundu. Geçen sene 300 bin TL BAKA desteğiyle Zeytinyağı Fabrikası’nın kapasitesini 700 tondan 2 bin 500 tona çıkarttıklarını hatırlatan Metin, “Zeytinyağı Fabrikası’nı yenilemek amacıyla BAKA’ya proje sunduk. Projemiz kabul edildi. 19 Haziran’da sözleşme imzaladık” dedi.

Metin, proje kapsamında zeytin eleme makinesi, kâğıt filtresi ve toprak filtresi, depolama tankları, etiketleme makinesi, şişeleme makinesi, tarih kodlama makinesi gibi çeşitli makine teçhizat alacaklarını belirterek, “Projemizin maliyeti 248 bin 141 TL. Bunun 198 bin 512 TL’sini BAKA hibe edecek. Kalan yüzde yirmisi 49 bin 629 TL’yi de oda olarak öz kaynaklarımızdan karşılayacağız. İhalelerini yapacağız ve 9 aylık bir süre içinde bunu tamamlayacağız. Böylece daha kaliteli zeytinyağı üreteceğiz. El değmeden tanklara aktaracağız. Zaten patentimizi aldık. Kendi markamız Olan Manavgat Ziraat Odası (MZO) ile paketleyip piyasaya sunacağız” dedi.

Oda olarak çiftçiye ve üreticilere yönelik hizmetlere devam ettiklerini belirten Metin, “Odamızda ziraat mühendisi danışman çalışmaya başladı. Ziraat danışmanı ayda bir bahçeleri, haftada bir seraları dolaşacak. Çiftçiye dağıttığımız fidanların gelişimini takip edecek” dedi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: