Ar-Ge Teşvikleri Açıklandı

Ar-Ge merkezi kuran firmalar için Gelir Vergisi muafiyetini 2023 yılına kadar uzatacak olan Bakanlık, Ar-Ge merkezi kurmada tam zamanlı eleman sayısının 50’den 30’a çekecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hükümetin yeni Ar-Ge teşviklerini açıkladı. Başvuru azlığından TÜBİTAK bütçesinin bir kısmını geçen sene iade ettiklerini belirten Ergün, sanayicilere sitem ederek, “Paramız var, kullanacak adam arıyoruz” dedi.

Gelir Vergisi Muafiyeti

Ergün, Ar-ge merkezi kuran firmalar için Gelir Vergisi muafiyetini 2023 yılına kadar uzatacaklarını açıkladı. Ergün, “Yapacağımız çalışma ile bu muafiyeti 10 yıl daha uzatıyoruz. Bu önemli bir süre” dedi. Ar-Ge merkezi kurmada tam zamanlı eleman sayısının 50 olduğunu hatırlatan Bakan Ergün, “Ar-Ge merkezi kurmak için 50 araştırmacı zarureti var. Bunu 30’a çekmek için çalışmalarımız devam ediyor. Yani 30 tam zamanlı eş değer Ar-Ge elemanı çalıştıran firmalarında Ar-Ge merkezi kurabilmesi ve bu desteklerden yararlana-bilmesi için bir çalışmamız var” bilgisini verdi. Ergün, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin etkinliğini ve verimliliğini artırmak için yönetmelikte ve kanunda bazı değişikliklere gideceklerini de açıkladı.

3.5 Milyon Lira Hibe

Ergün, firmaları Ar-ge’ye yönlendirmek amacıyla yeni bir destek programını hayata geçireceklerini belirterek, “Yatırım Destek Programı adı altında yeni bir mekanizma kuracağız. Maliye Bakanlığıyla görüşmelerimiz son aşamada. Özellikle yeni girişimcilerin, tekno-girişimcilerimizin, ar-ge yapan KOBİ’ler ile büyük ölçekli firmaların yararlanacakları bu destekle, 3.5 Milyon liraya kadar hibe desteği ve yine kredi faiz desteği vermeyi planlıyoruz. Bu desteği orta ve ileri teknoloji alanlarda Ar-ge projesi yapan firmalara ve girişimcilerimize öncelikle vereceğiz” dedi. KOBİ’ler ve yeni girişimciler için büyük önem taşıyacak olan Pazarlama ve Tanıtım Desteği Programının da kısa sürede yürürlüğe gireceğini belirten Ergün, bu desteğin de, ürünlerini,
ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak isteyen firmalara verileceğini söyledi.

Para Var Ama Değerlendirilemiyor!

Başvuru azlığından geçtiğimiz sene TÜBİTAK’ın bütçesinin bir bölümünü iade ettiklerini açıklayan Ergün şöyle devam etti: “Tüm sanayicilerimize ve akademisyenlerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bizim kamu olarak üniversite-sanayi işbirliğine yönelik destek programlarını çok iyi takip edin. Hiç boş bırakmayın ve daha çok başvuru yapın. Başvuru azlığından geçen sene TÜBİTAK bütçesinin bir kısmını iade ettik. Ya bilinmiyor bunlar ya da nitelikli proje hazırlama eksikliği var ya da başvurulmuyor. Türkiye kaynakları olan bir ülke artık çok şükür bunlara ayıracak paramız var. Eskiden sıkıntı çekerdik, ‘Bu işe nereden para bulacağız’ derdik. Şimdi bunlara ayıracak paramız var, kullanacak adam arıyoruz, kullanacak üniversite arıyoruz, kullanacak sanayici arıyoruz, iş birliği projesi arıyoruz.”

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: