Pozitif Ayrımcılık İstihdamı Artırdı

Kadın istihdamını teşvik eden yasal düzenlemeler işe yaradı. BETAM’ın yayımladığı rapora göre 30-44 yaş arası istihdamda artış gözlenirken teşvikten en çok sanayi sektörü yararlandı.

2008 yılında kadın ve genç istihdamına verilen sigorta prim teşvikleri işe yaradı. Buna göre 30-44 yaş aralığındaki kayıtlı kadın istihdamında artış gözlendi. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırma Merkezi (BETAM) Yardımcı Doçent Doktor Gökçe Uysal tarafından hazırlanan ‘Kadın istihdamında verilen teşvikler işe yarıyor’ başlıklı raporda sigorta prim teşviklerinin özellikle lise mezunu olmayan, evli kadınların kayıtlı istihdamını olumlu etkilediği görülüyor. Uysal, “Temmuz 2008’de başlayan teşviklerin 30-44 yaş arası kayıtlı kadın istihdamının aynı yaş grubundaki kayıtlı erkek istihdamına kıyasla artırdığı gözlemlenmektedir” diyor. Uysal’ın Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre hazırladığı raporda, sanayi sektörü ve görece büyük işyerlerinin sonrasında da nitelik gerektiren el becerisine dayalı firmaların teşviklerden yararlandığı belirtiliyor. Betam raporunda 49 ilde yürürlükte olan bölgesel istihdam teşviklerinin kadın istihdamına verilen teşvikleri de sınırlandırdığı belirtiliyor.

Teşvikler de Etkiye Dikkat

Gökçe Uysal “Kadın istihdam teşvikleriyle eşzamanlı olarak bölgesel ve yeni istihdam teşviklerinin de yürürlükte olması, kadın istihdam teşviklerinin özgün etkisini zayıflatmıştır” diyor. Raporda küresel ekonomik krizle mücadele kapsamında Ağustos 2009’da benzer istihdam teşviklerinin toplumsal cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin yapılmasının kadın istihdamına verilen teşviki etkisiz hale getirdiği görülüyor. Haziran 2011’de tüm yeni yaratılan istihdama verilen teşvik ödemelerinin sona ermesiyle birlikte 30-44 yaş arası kayıtlı kadın istihdamının görece olarak erkek istihdamından daha çok artığı söyleniyor. Gerek küresel ekonomik kriz gerekse bölgesel teşvik primleri tasarlanırken teşvikler arası etkilerin göz önünde bulundurulması ve bunların birbirini olumsuz etkilememesi gerektiği raporda vurgulanıyor. 2015’e kadar devam edecek İlk defa Temmuz 2008’de başlayan kadın ve genç istihdamını teşvik edici tedbirler bugüne kadar farklı yapılandırmalarla hayata geçirildi. Son düzenlemeye göre bu teşvikler 2015 sonuna kadar devam edecek.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: