Kırsal Turizmi Canlandırmak İçin Desteklenecek Yatırımlar Belli Oldu

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü, Kırsal Turizm tedbiri kapsamında Manisa’da otel ve pansiyon işletmeciliği yapan girişimcilere yönelik olarak bilgilendirme toplantısı düzenledi. Tedbir kapsamında belirlenen alanlarda yapılacak olan yatırımlara yüzde 50’ye kadar hibe desteği sağlanacak.

Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü, Manisa’daki otel ve pansiyon işletmeciliği yapan girişimcilerle birlikte ‘Kırsal Turizm’ tedbiri kapsamında bilgilendirme toplantısında buluştu.

Amaç Kırsal Turizmi Canlandırmak

Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Ahmet Işık, TKDK ve kurumun dağıtacağı hibe programları hakkında bilgilendirmede bulunurken, özellikle Manisa’nın IPARD hibe programında yer alan hibelerden azami ölçüde faydalanabilmesinin Manisa ili açısından önemini vurguladı. Manisa’nın özellikle kırsal turizm açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu ama yeterli tesisleşmenin bulunmadığını belirten Işık, dağıtacakları hibelerle kırsal turizmi canlandırmayı planladıklarını söyledi.

Ahmet Işık’ın konuşmasının ardından, kurum uzmanlarınca ‘Kırsal Turizm’ tedbiri kapsamında olgunlaşacak projeler hakkında detaylı sunum yapıldı.

Desteklenecek Yatırımlar

Tedbir kapsamında yapılacak olan ve desteklenecek olan yatırımlar; pansiyon veya mikro ölçekli (en fazla 25 yataklı) konaklama tesisleri binalarının kurulması için gerekli inşaat işleri. Yeme-içme tesislerinin (lokanta, pastane, kahvaltı yerleri, yemek çadırı) kurulması için inşaat işleri ile gerekli makine ve ekipmanın satın alınması. At biniciliği, iç sularda özellikle spor ve rekreasyon amaçlı balık avlama, dağ bisikleti gezileri, rafting, doğa yürüyüşleri gibi turistik açık alan aktivitelerinin organizasyonuna yönelik altyapı yatırımları. Yeme-içme tesisleri yada çiftlik ürünleri için tanıtım stantları kurulması. Çiftliklerde ve açık alanlarda konaklama tesisleri ve binalarının yapımına yönelik inşaat işleri (kamp alanları, spor ve rekreasyon alanları, araç park alanları). Turistik açık alan aktiviteleri için (at ahırı ve parkur inşası, açık yüzme havuzu inşası, sportif veya rekreatif balıkçılık için havuz inşası veya iç suların etrafının düzenlenmesi; dağ bisikleti gezileri için alanların inşası, rafting parkuru inşası, doğa yürüyüşleri parkuru inşası. Hobi bahçeleri ve bahçe, park, tarla içi yolların inşası ya da düzenlenmesi, paintball tesislerinin inşası, halı saha tesisi inşası)inşaat ve düzenlemelere yönelik yatırımlar. Turistik açık alan aktiviteleri(at bakımı ve binicilik, balık avlama, havuz filtreleme ve dezenfeksiyon, bisiklet kullanımı ve tamiri, rafting, doğa yürüyüşleri, paintball, tırmanma platformu, dağcılık, halı saha, aquapark, atv safari, bahçe bakımı ve düzenlemesi) için makine ve ekipman satın alınması. Kırsal turizm tesislerinin iç ve dış mekanlarında spor faaliyetleri ve oyun alanları için ekipman satın alınması (spor/fitnes, çocuk oyun alanları).

Yüzde 50 Hibe Verilecek

TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü tarafından Manisa’da ‘302-3 Kırsal Turizm’ tedbiri kapsamında yapılacak yatırımlara yüzde 50’ye kadar hibe destek ve 400 bin Euro’ya kadar proje kabulü yapılacak.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: