Organik Tarıma Destekleme Ödemesi Yapılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Organik Hayvancılık Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

Buna göre, organik hayvancılık desteklemesinden yararlanmak isteyen anaç sığır, manda, buzağı ile anaç koyun ve keçi yetiştiricileri 7 Ekim 2013 tarihinden itibaren 22 Kasım 2013 günü mesai saati bitimine kadar başvuruda bulunacak. Organik arılı kovan desteklemesinden yararlanmak isteyen yetiştiricilerin ise başvurusu 9 Eylül tarihinde başlayıp, 11 Ekim 2013 günü mesai saati bitimine kadar sürecek.

Tebliğ ile çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen organik hayvancılığın geliştirilmesi, doğal kaynakların korunması, hayvan refahının, gıda güvenliğinin ve sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik organik hayvancılık yapan yetiştiricilerin desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirlendi. Tebliğ, organik tarım destekleme çalışmalarında görev alacak kurum ve kuruluşların belirlenmesi, organik hayvan yetiştiriciliği faaliyetinde bulunan yetiştiricilere organik anaç sığır, manda, buzağı, anaç koyun, keçi yetiştiriciliği ile organik arılı kovan destekleme ödenmesi ile ödemeye ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Destek Ödemesi BÜGEM, Yetkilendirilmiş Kuruluşlar Ve İlçe Müdürlüklerinden

Organik Hayvancılık Destekleme ödemesi çalışmaları Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) ve ilçe müdürlükleri ile yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yürütülecek. Yetkilendirilmiş kuruluşlar, organik tarım yapan çiftçi, arazi, ürün, hayvansal üretim ve sertifika bilgilerinin bulunduğu Bakanlıkça oluşturulan veri tabanı (OTBİS) veri girişlerini yapmak ve desteklerden yararlanmak üzere başvuruda bulunan yetiştiricilerin başvuruya esas kontrolü yapılmış ve yönetmelik hükümlerine göre yetiştiriciliği yapılan hayvan ve arılı kovan için uygunluk belgesini düzenlemesi gerekecek. Tebliğin askı sürecinde belirtilen süre sonuna kadar yapacakları itirazları değerlendirerek bu tebliğ hükümlerine uygun olan düzeltmeleri yapmakla sorumlu olacak. İl müdürlükleri, ilçe müdürlüklerinin destekleme sürecinde ihtiyaç duyacakları OTBİS verilerini sağlamak üzere gerekli tedbirleri alacak.

Destek Ödemelerine Başvuru Tarihleri

Organik anaç sığır, manda ve buzağı yetiştiricileri ile anaç koyun ve keçi yetiştiricileri 7 Ekim 2013 tarihinden itibaren 22 Kasım 2013 günü mesai saati bitimine kadar organik hayvancılık destekleri organik tarım destek başvuru dilekçesi ve uygunluk belgesi ile OTBİS’de kayıtlı oldukları il veya ilçe müdürlüklerine başvuracak. Organik hayvancılık desteklemesinden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, Türkvet’te, OTBİS İcmali-1’de ve OTBİS İcmali-2’de de kayıtlı olan ve yetkilendirilmiş kuruluşça kontrolü yapılmış ve yönetmelik hükümlerine göre uygun bulunmuş organik süreçte bulunan, aynı kulak küpe numarasına sahip büyükbaş hayvanlar üzerinden desteklenecek. Buzağılar için OTBİS İcmali-1’de kayıtlı olma şartı aranmayacak. Organik arılı kovan desteklemesinden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, 9 Eylül 2013 tarihinden itibaren 11 Ekim 2013 günü mesai saati bitimine kadar organik tarım destek başvuru dilekçesi ve uygunluk belgesi ile OTBİS’de kayıtlı oldukları il veya ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekecek.

Hayvan Başına Ödenecek Ücretler

Yetiştiricilere, organik tarım destekleme ödemesine hak kazanan anaç sığır ve manda için her baş için 150 TL, buzağı için her baş için 50 TL, anaç koyun, keçi için her baş için 10 TL ödenecek. Arılı kovanlara kovan başına ise 5 TL destek verilecek.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: