Çağrı Merkezi Sektöründe Hedef 100 Bin İstihdam

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, çağrı merkezleri sektöründe istihdamı teşvik süresini uzattıklarını belirterek, “Türkiye’de çağrı merkezleri sektörü şu anda 40’tan fazla ilde 70 bine yakın gencimize istihdam sağlıyor. Bu sektörde istihdamın beş yıl içinde 100 bin kişiye ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Yıldırım, yaptığı açıklamada, 14 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile çağrı merkezleri sektöründe istihdam teşvikini 2018’e kadar uzattıklarını ifade etti. Söz konusu kararla yalnızca teşvik süresinin uzatılmadığına işaret eden Yıldırım, aynı zamanda teşvik kapsamına giren illerin sayısının artması da sağlanarak, sektörün daha fazla desteklenmesi temin edildiğini bildirdi. Yıldırım, yeni teşvik uygulamasında istihdam edilen kişi üzerinden faydalanılacak olması ve işverenin çalışan başına aylık 60 lira civarında avantaj elde edeceğinin altını çizerek, “Bu teşvikler ile çağrı merkezlerindeki istihdam oranlarının daha daha hızlı artmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de Şirketlerin Yüzde 50’si Çağrı Merkezi Kullanıyor

Bakan Yıldırım, çağrı merkezlerinin, bilgi ve iletişim teknolojileri içinde hızla büyüyen bir sektör olduğunu belirtti. Bu sektörün 2012’de yüzde 16 oranında büyüdüğünün altını çizen Yıldırım, “Bakanlar Kurulu kararında amacımız, sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi dikkate alınarak belirlenen bölgelerde sigorta primi işveren hissesi teşviki uygulamak suretiyle üretim ve istihdam imkânlarını artırmak” dedi.

Daha çok finans ve telekomünikasyon sektöründeki firmalar başta olmak üzere çağrı merkezi kullanım oranının 2000 öncesinde yüzde 16 olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti: “2002 sonrasında uygulanan teşvikler sayesinde bu oran yüzde 50,3’e çıktı. Bir başka ifadeyle şu anda Türkiye’de şirketlerin yarısı çağrı merkezi kullanıyor. Geçen yıl toplam alınan çağrı sayısı 1 milyar 200 milyonu geçti. Kamu kurumları ve özel kuruluşlar için çağrı merkezleri önem kazandı. Şu anda 40’dan fazla şehrimizde bulunan çağrı merkezlerinde 70 bine yakın insanımız çalışıyor. Sağladığımız teşviklerle bu sayının 5 yıl içinde en az 100 bin olmasını bekliyoruz.”

Sektörün Önü Açık

Yıldırım, çağrı merkezi sektöründeki büyüme potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, her şehirde üniversite olması nedeniyle nitelikli eleman istihdamının kolaylaştığını söyledi. Yıldırım, “Türkiye’nin sahip olduğu bilgi ve iletişim teknolojilerinin altyapı kalitesi ve kapasitesinin yüksekliği nedeniyle bölgesinde çağrı merkezi üssü olmasını istiyoruz. Çünkü Türkiye’nin teknolojik yetkinliği en gelişmiş pazarlara bile hiç sorun yaşamadan hizmet verebilecek gelişmişliktedir” diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: