Şanlıurfa’nın Tarihi Sokakları Renkleniyor

Şanlıurfa Belediyesi kentin tarihi sokaklarını İtalyan’ın turist bölgelerine çevirmeye hazırlanıyor. Şanlıurfa Belediyesi hazırladığı kültür projesiyle kentin tarihi sokaklarını İtalyan’ın turist bölgelerine çevirmeye hazırlanıyor. Belediye,Avrupa Birliğinden hibe almak için sunduğu Turizm Alt Yapı Destek Projesi geçtiğimiz aylarda onaylanmıştı.

AB’den 10 Milyon Avro hibe almak için protokolü imzalayan Şanlıurfa Belediyesi, bu projenin gerçekleşmesi için de 25 milyon TL’de kendisi ekleyerek tarihi sokakların her birini farklı renkli ışıkla ışıklandırma ve işaretlendirmeler planlıyor.

Yıldız Meydanından 58 Meydanına gitmek isteyen bir turistin o tarihi sokaktaki renkli ışıklandırmayı takip ederek hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan gidebileceğe gibi işaretlendirmelerle sokaklarda ilerleyebileceği bildirildi. Mahmutoğlu Kulesine gitmek isteyen yerli yabancı turistin de aynı şekilde o sokağa ait renkli ışığı takip ederek tarihe yolculuğa çıkabilecek. Proje kapsamında Balıklıgöl, Yıldız Meydanı, Haşimiye Meydanı,Kara Meydanı, 58 Meydanı ve Göbeklitepe’de de iyileştirmelerin yapılacak.Bu iyileştirmeyle yerli yabancı turist nereye gidebileceğini çok iyi bilecek.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, eski Urfa olarak bilinen 14 tarihi mahalledeki tarihi sokaklar için proje hazırladıklarını belirterek “Bakın şuan burası için 10 milyon Avro hibe aldık. Bunun üzerine biz de 25 milyon TL ekleyecez ve Urfa’nın tarihi sokaklarını Allah’ın izniyle İtalya’nın turistik bölgelerine çevireceğiz. Zaten tarihi sokaklarımızda çalışmalar sürüyor. Tarihi sokaklarda zaten şuan Özel İdaremizin de çalışmaları var. Şuan bu tarihi sokaklarımız zaten pırıl pırıl” dedi. 

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: