Seracılığa Büyük Destek!

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) Eskişehir Şube Müdürlüğü tarafından Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinin bazı köylerinde yaşayan 43 aileye seracılık desteği yapıldı. Mihalgazi ilçesine bağlı Sakarıılıca köyündeki seralarda incelemelerde bulunan Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, Eskişehir’in genel olarak ormanlık alanının yüzde 26’lar civarında, Mihalgazi ve Sarıcakaya civarında ise bu oranın yüzde 80 olduğunu kaydetti.

Burada yaşayan köylülerin ormanlık alanlardaki çalışmalardan etkilenmemeleri için, seracılık desteği verdiklerini aktaran Ateş, “Burada yaşayan köylülerimizin bizim ormanla alakalı çalışmalarımızdan kötü etkilenmemeleri, onların geçim şartlarının devam etmesi amacıyla ve ormanların üzerlerinde menfi etki oluşturmamaları, ormanların geleceğinin sürdürülebilmesi açısından ORKÖY daire başkanlığımızın her yıl illerimize ayırdığı belli bir kontenjan var” dedi.

8 Köyde 43 Aileyi Destekliyoruz

Proje kapsamında 8 köyde 43 aileye destek sağlandığını anlatan Ateş, “Belli ölçülerle ve miktarlarla bu yıl Eskişehir’de bizim 2 milyon 600 bin hibe ve kredi ödeneğimiz var. Biz bunu Eskişehir ilinde çeşitli köylerde; bazı köylerde süt sığırcılığı bazı köylerde süt koyunculuğu şeklinde çalışmalarımızı yürütüyorduk. Bu yörede seracılığın müthiş bir yayılması olduğunu gördük ve bu seracılığı desteklememiz gerektiğini düşündük. Burada çok az tarım arazisi olan Sakarya Irmak’ının iki kenarındaki alanın en iyi şekilde değerlendirilmesi ve ormanlarımızın halkımızın geçimindeki etkilerini en aza indirmek için bu şekilde bir destekleme yapmaya karar verdik. Yaptığımız çalışmalar sonucunda günün teknolojisine uygun en modern sera projesini geliştirdik. Bu projeyi onaylattıktan sonra da projenin uygulanmasına karar vermiş olduk. Proje kapsamında Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçelerindeki 8 köyde 43 aileyi desteklemiş oluyoruz. Bunlara toplam 645 bin lira kredi ve hibe desteği vereceğiz. Bunların yüzde 25’i hibe şeklinde olacak. Tabi ki biz bu paraları seraların projeye uygun olarak yapılmasına müteakip teslim ediyoruz” diye konuştu. Ateş, her bir aileye 500 metrekarelik bir sera alanı için ödenek verileceğini ve ailelerin kura çekimi sonrasında belirlendiğini kaydetti.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: