Genç Girişimcilere Vergi Muafiyeti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ilk kez mükellef olacak 30 yaşından küçük genç girişimcilerin 3 yıl boyunca vergi ödemeyeceğini bildirdi.

Bakan Şimşek, Gelir ve Vergisi  Reform Tasarısı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, Maliye Bakanlığı bünyesinde kamunun, özel sektörün, sivil toplum örgütlerinin, akademisyenlerin, uzmanların uzun bir süredir çalışmalarıyla hazırlanan tasarının detaylarının yasama sürecinde daha kesinlik kazanacağını belirtti.

Bu kanunun kayıt dışılıkla mücadele ellerini güçlendirecek bir kanun olduğunun altını çizen Şimşek, gelir vergisi oranlarıyla oynamadan, herhangi bir artışa gitmeden Türkiye’de kayıt dışılığı azaltarak kurum kazançları üzerinden daha fazla kaynak üretmenin önünün açacağını düşündüğünü söyledi.

Vergi Oranlarında Değişiklik Yok

Yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarısı ile 7 temel eksende değişiklik yapacaklarını ifade eden Bakan Şimşek, esnafın vergi yükünü artıracak bir düzenlemenin söz konusu olmadığını belirterek, tasarı ile gelir ve kurumlar vergileri oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceklerini kaydetti.

İlk kez mükellef olacak 30 yaşından küçük genç girişimcilerin 3 yıl boyunca vergi ödemeyeceğini bildiren Bakan Şimşek, harcamalar ve servetten hareketle çapraz bir denetim öngörmediklerini söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı bu teşvik uygulaması ile; kendi işini kurmak için ticari hayata atılan gençlerden devlet 3 yıl süreyle vergi almayarak vazgeçtiği vergi tutarını girişimci gence bırakıyor. Ona paraya ihtiyaç duyduğu ilk yıllar için maddi destek veriyor.

Bu teşvikten yararlanmak için aşağıdaki şartlar aranıyor;

Kendi işinde bilfiil çalışmak (Çırak, kalfa çalıştırılabilir.)

Ticari işletmeyi eşinden veya üçüncü dereceye kadar yakın hısımdan devralmamış olmak.

Vergi Dairesine mükellefiyet kaydı yaptırmak.

Teşvikten yararlandığı üç yıl içinde sahte belge düzenlememek.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: