79 Çiftçi Daha Makine Ve Ekipman Desteğinden Yararlandı!

Yozgat’ın Yerköy ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarım Kırsal Kalkınma Destekleme Programı kapsamında 79 çiftçiye yüzde 50 hibe destekli makine ve ekipman desteği sağladı.

Yerköy Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Yıldız yaptığı açıklamada, kırsal kalkınma destekleri sayesinde çiftçilerin ve üreticilerin teknolojik desteklerle daha modern bir şekilde üretim yaptıklarını söyledi. Yıldız, “Kurumumuza yüzde 50 hibe desteklerinden faydalanmak için 181 çiftçimiz müracaat etti. Bu başvurulardan şartları uygun olan 79 çiftçimize makine ve ekipman desteği sağladık. Kırsal alanda belirlenen bazı tarımsal makine ve ekipman alımlarına yönelik yapılacak harcamalarının belirli oranlarda hibe olarak finansmanı yoluyla, tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu tarım alet ve makine altyapısı yönünden güçlendirilmesi çiftçimizin daha modern bir şekilde tarımsal faaliyetini sürdürmesini sağlayacaktır” dedi.

Çiftçilerin eski alet ve ekipmanlarla tarımsal faaliyetlerini sürdürmesinin üretim kaybına neden olduğunu ifade eden Yıldız, “Kısa bir süre öncesine kadar çiftçilerimiz, babadan ya da deden görme usul ve yöntemlerle tarlasını ekip biçiyordu. Fakat ülkemizde teknoloji gelişti ve bu gelişmeye paralel verilen hibe destekler sayesinde modern bir şekilde tarımsal faaliyetler yapılabilir duruma geldi. Üreticilerimizin daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapmasını sağlamak, uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye getirmek amacıyla bu destekler uygulamaya konulmuştur. Program çerçevesinde 2013 yılında ilçemizde 79 çiftçimize makine ekipman desteğinden faydalanmaları sağlanmıştır” diye konuştu.

Yıldız, ilçede çiftçilere yapılan makine ve ekipman desteğini şöyle sıraladı: “61 çiftçiye mibzer, 4 çiftçiye çayır biçme makinesi, 2 çiftçiye balyalama makinesi, 3 çiftçiye el traktörü, 2 çiftçiye süt sağım makinesi, 3 çiftçiye sıra arası çapa makinesi, 3 çiftçiye pancar söküm makinesi, 1 çiftçiye ise yem hazırlama makinesi.” 

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: