Engelli Girişimcilere Yönelik Kurs Düzenleniyor!


Engelli Girişimcilere Yönelik Kurs Düzenleniyor!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Ankara’nın Polatlı ilçesinde engellilere yönelik girişimcilik kursu açtı.

Cemil Meriç Engelsiz Hayat Merkezi’nde açılan kursta 60 engelliye bir ay uygulamalı eğitim verilecek.

Girişimcilik eğitiminin önemini vurgulayan Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, engelli bireylere istihdam konusunda son 3 yıl içerisinde 20’yi aşkın kurs açtıklarını söyledi. Bilgin, “Engelli kardeşlerimizin sınavlara hazırlanması, bilgi ve becerilerinin artması, meslekteki konularda gayretlerimiz oldu. Bunun sonucunda birçok engelli kardeşimiz kamuda iş sahibi oldu bunlar devam edecek” dedi.

Belediye Başkanı Yakup Çelik ise engellilerin iş sahibi olmasını, istihdam oluşturmasını amaçladıklarını ifade etti.

KOSGEB desteklerinden yararlanmak için eğitim sonrası iş yerlerini açma tavsiyesinde bulunan KOBİ Uzmanı Burhan Zırhlıoğlu da engelli bireylerde bayanların yüzde 80’in erkeklerin yüzde 70’in kurslardan faydalandığını belirtti.

Kuruluş aşamasında 3 bin lira desteğe kadar engelli bireylerin faydalanacağını aktaran Zırhlıoğlu, büro donanımı malzeme gideri içinde 15 Bin liraya kadar destek verileceğini kaydetti.

Zırhlıoğlu “Alacağınız masanız, yazarkasanız sandalyeniz hepsi bu kapsam içerisinde değerlendiriliyor. 15 bin lirayı son kuruşuna kadar değerlendiriyorsunuz. Ayrıca işletme gideri olarak 12 Bin lira aydan aya destek de veriliyor. Ayda bin lirayı geçmemek üzere ısınma, kira ve personel giderlerinde 12 ay boyunca destek veriliyor. Bunun haricinde üretim yapacak kişiler banka teminat mektubu alabilirler ise 70 bin lira geri ödemeli desteğimiz var. 2 yıl ödemesizdir. 2 yıldan sonra sıfır faizle geri ödenir” dedi.

Engelli bireylerin genel destek paketinden de yararlanabileceğini dile getiren Zırhlıoğlu, “Nitelikli eleman, fuarlara katılma, eğitim danışmanlık, belgelendirme gibi desteklerimiz var. Burada ki destek miktarı da 215 bin lira. Yüzde 50 oranında desteklenir. Aynı anda 3 destek paketinden de yararlanabilir” şeklinde konuştu.

Zırhlıoğlu ayrıca, zihinsel engelli bireylerin ise birinci derece akrabalarının faydalanacağını sözlerine ekledi.

Türkiye Beyazay Derneği Polatlı Şubesi Başkanı Ziya Suluyer de kendi işini kuracak olan engellilerin, hem kendileri için hem de çevresindekiler için istihdam oluşturmalarını umut ettiklerini söyledi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: