TKDK Tarafından Hibe Destekli Traktörler Sahiplerine Teslim Edildi!

TKDK Tarafından Hibe Destekli Traktörler Sahiplerine Teslim Edildi!

Şebinkarahisarlı çiftçiler yılın son günü büyük sevinç yaşadılar. TKDK Giresun İl Koordinatörlüğü tarafından hibe desteği ile yatırımcılara sağlanan Traktör ve Makine Ekipmanların Teslim Töreni bugün Şebinkarahisar’da gerçekleştirildi. Traktörlerin anahtarları Vali Hasan Karahan tarafından sahiplerine verildi.

Törende bir konuşma yapan TKDK Giresun İl Koordinatörü Özer Çoban konuşmasında; ‘’Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Giresun İl Koordinatörlüğü; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olarak kurulmuş ve 2012 tarihinden itibaren ilimizde faaliyete geçmiştir. 2012 yılı içerisinde başta Hazine Müsteşarlığı veAvrupa Birliği Komisyonu olmak üzere çok sayıda denetimden başarıyla geçerek akreditasyon sürecini tamamlayıp yetki devrini almıştır’’ dedi.

Kırsal alanların kalkınmasına katkı sağlamak ve işletmeleri Avrupa Birliği standartlarına yükseltmeyi amaçladıklarını dile getiren Özer Çoban yaptığı konuşmasında, 2013 yılı içerisinde iki çağrı dönemi boyunca toplam yatırım tutarı 14 milyon TL‘yi bulan 41 farklı projenin kabulünü gerçekleştirdiklerini belirterek projeleri onaylanan ve yatırımları tamamlanan ilk 25 yatırımcıya IPARD Programı kapsamında yaklaşık 1 milyon 121 bin TL hibe desteği sağladıklarını söyledi. 11. Başvuru Çağrı Döneminde sunulan diğer projelerin sözleşme öncesi inceleme ve değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirten Çoban, ‘’1 süt üretim işletmesi, 3 broyler yetiştirme tesisi ve 1 büyükbaş et üretim işletmesi, 1 fındık kırma tesisi, 4 konaklama tesisi ve restoran kurulumunu içeren ve toplam yatırım tutarı 12 milyon 192 bin lira olan projelerin onaylanması halinde yaklaşık 5 milyon 816 bin liralık hibe desteği daha önümüzdeki aylarda Giresun’umuzda kullandırılacaktır‘’ dedi. 2014 yılı içerisinde kurumun yeni başvuru çağrı ilanına çıkacağını dile getiren Çoban, yapılan bu yatırımların yeni projelere örnek teşkil etmesi bakımından oldukça önem arz ettiğini belirtti. Cesaretlerinden ve ilk olduklarından dolayı hibe desteği alan faydalanıcılara, emeklerinden dolayı tüm kurum uzmanlarına ve törene katılan herkese teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından traktörlerin teslimi için kurdele kesildi. Vali Karahan traktörleri çalıştırarak hak sahiplerine anahtarlarını teslim etti. Ayrıca diğer ekipmanlar da üreticilere teslim edildi.

Yatırımcılara IPARD Programı kapsamında %50 hibe ile; 24 traktör, 21 römork, 2.275 kovan, 100 şurupluk, 9 polen kurutma makinesi, 4 bal süzme makinesi, 3 sır alma makinesi, 2 bal dinlendirme tankı, 1 ısıtma tankı, 1 baraka ve 1 adet karavan desteği sağlandı.

Törene; Vali Hasan Karahan’ın yanı sıra Şebinkarahisar Kaymakamı Erkan Kalender, Cumhuriyet Başsavcısı Türker İkibaş, Ağır Ceza Reisi Mustafa Özçelik, İl Jandarma Komutanı Albay Selahattin Acara, İl Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, Alucra Kaymakamı Hacı Aslan Uzan, İl Milli Eğitim Müdürü, Necati Akkurt, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Muhammet Angın,  Yüksekokul Müdürü Fatih Aygün, TKDK Giresun İl Koordinatörü Özer Çoban, Şebinkarahisar İl Genel Meclis Üyeleri, İlçe yöneticileri ile çok sayıda üretici katıldı.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: