TKDK Desteklemeleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!


TKDK Desteklemeleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından sağlanan hibe ile kurulan tesisler Kastamonu’da faaliyete geçti. TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen ziyaretlere Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Eniz Gökçek ile TKDK’ya bağlı yetkililer katıldı.

Günlük Üç Ton Süt Üretilecek

İlk olarak Tosya Yolu üzerinde firma tarafından 11 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine kurulan Süt İnekçiliği üzerine kurulan tesisleri ziyaret etti. Burada tesis sahibi Mehmet Emin Şatırgil’den bilgi alan Yaman ve Gökçek, Kastamonu’ya TKDK tarafından 2013 yılında müracaatta bulunan projelere toplamda 7 milyon 289 bin lira hibe dağıtıldığı söyledi. Hibelerin tesis sahiplerine ödendiğine dikkat çeken Yaman ve Gökçek, TKDK’nın 2013 yılı itibariyle Kastamonu’ya yatırımının 13 milyon 196 bin 44 lira olduğunu belirterek, toplamda müracaatta bulunan 40 projeye 7 milyon 289 bin 704 lira hibe desteği sağlandığını kaydettiler. Tesislerin faaliyete geçtiğine dikkat çeken Yaman ve Gökçek, proje hazırlayan herkesin TKDK’dan hibe alabileceğini ve buna benzer tesisler kurabileceklerini belirttiler.

Tesis Sahibi Mehmet Emin Şatırgil, ilk etapta 120 büyükbaş hayvan ile başlayacaklarını ifade ederek, “5 yılda bu karamı 327’ye çıkarmayı planlıyoruz. Üç ortak bir araya gelerek proje hazırladık ve TKDK’nın hibe desteğiyle bu çiftliği hayata yaptık. TKDK’nın hibesi olmasaydı bu şekilde bir tesis yapamazdık. Böyle büyük bir yatırıma kimse kalkışmazdı” dedi. Tesislerde 15 günlük çevre düzenlemesi işinin kaldığını söyleyen Şatırgil, hava şartlarının müsait olmasıyla birlikte tesisin tamamen hizmete gireceğini kaydetti. 300 büyükbaş hayvan için 6 aylık gübreleme deposunun mevcut olduğunu ifade eden Şatırgil, “Aynı anda 16 hayvan sağabiliyorsunuz. Sağdığınız bu süt hiç el değmeden süt soğutma tankına gönderiliyor. Günlük 3 ton süt üretilebilecek. Bize bu imkanı ve desteği sağladıkları için TKDK’ya ve devletimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Ayrıca Şatırgil, 2 milyon 323 bin TL’lik bir yatırım planladıklarını ve TKDK tarafından bu yatırımın 1 milyon 487 bin TL’sinin hibe edildiğini kaydetti.

TKDK İle Arıcılık Gelişecek

Ardından TKDK tarafından sağlanan hibe ile kendisine 100 arı kovanı alan Eynehan Köyünde Mehmet Kubuzcu ziyaret edildi. Mehmet Kubuzcu, TKDK’nın sağladığı hibe ile 75 bin TL değerinde son derece modern ve çok kapsamlı traktör aldığını belirterek ayrıca yanında 100 arı kovanı aldığını söyledi. Arıcılık için 83 bin 295 liralık yatırım düşündüklerini ifade eden Kubuzcu, bu yatırım TKDK tarafından 40 bin 225 TL’sinin karşılandığını söyledi. Toplam 100 arı kovanı aldığını belirten Kubuzcu, “Plastik arı kovanları daha uzun ömürlü oluyor. Ayrıca arı biti denilen hastalıklara karşı daha koruyucu oluyor. Arı ömrü de bu sayede daha uzun oluyor. Soğuk ve sıcak ne içeriye giriyor nede dışarıya giriyor. Yani ısı yalıtımlı gibi düşünebiliriz” diye konuştu.

Arılardan yıllık 2 ton bal aldığını belirten Kubuzcu, İl Müdürü Osman Yaman’dan Ayılara karşıda sigorta istedi. Kubuzcu, TKDK’ya hazırladığı proje ile köylerinde arıcılık veya başka işlerle meşgul olan vatandaşlara da öncü olduğunu belirterek, ”Buraya arı kovanlarını incelemeye geliyorlar. İlk etapta bu hibeyi alacağımı düşünmüyorlardı. Fakat gördüklerinde şaşırdılar ve bizde proje hazırlayacağız diyenler var. Benimde arıcılık üzerine ileriye dönük daha değişik planlarım var” dedi.

Tesisler Vatandaşlara Örnek Oldu

Son olarak Gölköy’de TKDK tarafından sağlanan hibe ile uzun zamandır yapmayı planladığı Besi Sığırcılığı tesisleri kuran Metin Şahin ziyaret edildi. Metin Şahin, TKDK tarafından sağlanan hibe ile faaliyete geçen tesislerin vatandaşlara örnek olduğunu söyleyerek, “Köyde bu tesisi hibe ile yaparak örnek oldu. İlk etapta hibe alamayacağımız düşüncesi vardı. Fakat bunu zamanla aştık ve proje hazırlayarak müracaatta bulunduk. Aldığımız hibe ile yaptığımız bu tesisi görenler kendileri proje hazırlayıp hibe almak için başvuruda bulunacaklarını söylüyorlar. Bu tesisi tam olarak faaliyete geçirdikten sonra yeniden bir proje hazırlayıp başvuruda bulunmayı düşünüyorum” diye konuştu.200 büyükbaş hayvan kapasiteli tesis için 1 milyon 543 bin TL’lik bir yatırım planladıklarını belirten Şahin, bu yatırımın yüzde 60’lık kısmı olan 914 bin TL’sini TKDK’nın sağladığı hibe ile hayata geçirebildiklerini kaydetti.

Tesisi büyütmek için uzun zamandır çalışma içerisinde olduklarını ifade eden Şahin, “Hayvanlarımız için yeni bir yer yapmayı planlıyorduk. Fakat aklımızda bu denli modern ve büyük bir tesis yoktu. Bu şekilde bir beklentimiz olmadı. Bize öncülük ettiler, bizde proje hazırladık ve Avrupa standartlarında güzel bir tesis ortaya çıktı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Öte yandan TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Eniz Gökçek, Kastamonu’da çiftçilikle uğraşan vatandaşlar için büyük öneme sahip traktör projelerinin bulunduğunu belirterek, kendilerine sunulan projelerden vatandaşlara 160 traktör hibe edeceklerini ve bu kapsamda 40 traktörün yatırımcılara teslim edildiğini söyledi. Gökçek, yatırım yapmayı planlanan herkesin TKDK’nın çalışmaları yerinde görmek için faaliyete geçen tesisleri ziyaret edebileceğini söyledi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: