Anaokuluna Teşvik Talimatı

Anaokuluna Teşvik Talimatı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin özel okula dönüştürülmesini düzenleyen yasa taslağını Başbakan Tayyip Erdoğan’a sundu. Tasarıyı inceleyen Erdoğan, dönüşüm seçenekleri arasında yer alan anaokulları ile ilgili kısmın da teşvik kapsamına alınması talimatı verdi.

Buna göre, anaokuluna dönüşmek isteyen dershanelere arsa, öğrenci desteği, borç yapılandırması ve kredinin de içinde bulunduğu teşvik paketi sunulacak. Avcı, Bakanlar Kurulu’na taslak üzerine tekrar sunum yapmayacak. Taslağın son hali de Bakanlar Kurulu’nun imzasına açıldı. Bakanlar Kurulu imzaları tamamladıktan sonra tasarı TBMM’ye gönderilecek. TBMM’de de gündemin durumuna göre şubat ayı içinde ele alınması bekleniyor.

Son Tarih 1 Eylül 2015

Dershanelerin faaliyetlerini sona erdirmeleri için verilen süre ise 1 Eylül 2015 tarihi olarak yasa taslağında yer aldı. Dershanelerde görev yapan öğretmenler de yasayla birlikte halk eğitim merkezlerinde görevlendirilecek. 2015’ten itibaren herhangi bir özel okula dönüşemeyen dershaneler 2 yıllığına açık lise olarak eğitimlerine devam edebilecek. Böylece 2017’ye kadar tam anlamıyla dershanelerin dönüştürülmesi tamamlanmış olacak. Dershanelerin, açık lise süresinin 4 yıl olarak değiştirilmesini istediği ve bunun yine Meclis eğitim komisyonun da değiştirilebileceği öğrenildi.

Müstakillik Şartı

Yasa taslağı ile birlikte özel okul olma kriterleri de yumuşatılacak. Buna göre alkollü satış yapılan mekanların eğitim kurumlarına uzaklığına yönelik hiçbir kriter aranmayacak. Dershanelerin özel okula dönüşebilmesi için 200 metrekare bahçe şartını da aramayan bakanlık, fakat dershane binalarının müstakil binada olmasını şart olarak koşacak. Ayrıca Bakanlığın özel okul olmak isteyen dershaneler, arsa tahsisi, kredi kolaylığı ve borç yapılandırması gibi tüm teşviklerden yararlanacak.

Özel okula dönüşecek dershanelere sunulan ilk seçenek, boş kalan kontenjanların doldurulması olacak. Kontenjanları MEB dolduracak ve doldurduğu öğrenci kontenjanlarının eğitim bedelini de karşılayacak. İkinci seçenek ise, özel okula dönüşen kurumların ilk sınıflarındaki bütün öğrencilerin eğitim bedelini karşılamak. Bu seçeneğe göre de, özel okulların 1, 5 ve 9’uncu sınıflarına kayıt yaptıran bütün öğrencilerin masraflarını devlet karşılayacak.

Hemen Dönüşene Üst Paket

Bir dershane son tarihi beklemeden hemen özel okula dönüşürse, bakanlık teşviklerin içindeki en üst paketi o dershaneye sunacak. Dershaneye; arsa, öğrenci desteği, borç yapılandırması ve kredinin de içinde bulunduğu en kapsamlı teşvik paketi sunulacak.

Dershaneler isterlerse okul öncesi eğitim kurumuna, öğrenci yurduna, müzik, resim gibi güzel sanatlar alanında faaliyet gösteren eğitim kurumlarına, İŞKUR sertifika kurslarına, KPSS hazırlık kursları gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren eğitim kurumlarına dönüşebilecekler.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: