TKDK’ dan Kırsal Turizme Destek

 


TKDK’ dan Kırsal Turizme Destek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK),”Kırsal Turizm Programı” doğrultusunda kırsal alanlarda yapılacak turizme dönük yatırımlara hibe yoluyla destek veriyor. Pansiyon, otel, restoran, sportif aktivite, doğa gezisi, binicilik, tarihi geziler ve benzeri alanlarda proje geliştirenlere TKDK tarafından 15 bin ile 500 bin euro arasında, yüzde 50 geri ödemesiz hibe desteği veriliyor. TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, konu hakkında yaptığı açıklamada, Aydın’da kırsal turizmin canlanması için bütün yatırımcıları, projeler üreterek destekleme için başvurmaya çağırdı.

Kurum olarak proje çalışmaları ve her türlü girişimde yardımcı olacaklarını belirten Çiftçi, “Kırsal turizm faaliyetleri kapsamındaki yatırımlarda, mikro girişimciler veya çiftçiler tarafından kurulacak en fazla 25 oda kapasiteli otel, motel, pansiyon, yatak ve kahvaltı, konaklama ve restoran hizmetlerinin gelişiminin desteklenmesi, çiftlik turizmi tesislerinin kurulması ve geliştirilmesinin desteklenmesi, yeme içme tesisleri veya çiftlik ürünlerine yönelik tanıtım stantlarının kurulması, unlu mamul üretim tesislerinin kurulumu, turistik açık alan aktiviteleri için açık yüzme havuzu inşası, dağ bisikleti gezi alanları inşası, rafting parkuru inşası, doğa yürüyüşleri parkuru inşası, hobi bahçeleri ve tarla içi yolların inşası ya da düzenlenmesi, paintball tesislerinin inşası, halı saha tesisi inşası gibi yapım işleri ve düzenlemelere yönelik yatırımlarla at bakımı ve binicilik, balık avlama, havuz filtreleme ve dezenfeksiyon, bisiklet kullanımı ve tamiri, paintball, tırmanma platformu, dağcılık, halı saha, akuapark, safari, bahçe bakımı ve düzenlemesi için makine ve ekipman satın alımında yüzde 50’ye kadar hibe ve 500 bin euroya kadar proje kabulü yapılabilecektir.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti ortak yardımlarıyla Aydın’daki kırsal turizm potansiyelini ortaya çıkarmayı ve bu potansiyelden azami seviyede halkı faydalandırmayı amaçladıklarını belirten TKDK İl Koordinatörü Çiftçi, “Bu amaçla AB hibe fonları kırsal kesimde yaşayan halkımıza, çiftçilere, üretici birliklerine ve tarım sektöründe faaliyet gösteren firmalara, projeler karşılığında ve sözleşmelerine uygun olarak kullandırılacaktır. Özetle Aydın’daki turizm işletmelerinin modernizasyonu, gerekli makine ekipmanlarının alınması ve yeni yatırımcıların yapacağı turizm işletmeleri TKDK bünyesinde hayat bulmaktadır. Uygun kriterlere göre hazırlanan projeler, il koordinatörlüğümüze teslim edilecek. Vatandaşlarımız, projelerini hazırlarken isterlerse danışman firmalardan da yardım alabilir. Proje teslimi için son gün 10 Mart 2014 tarihidir. Gerçek ve tüzel kişiler, TKDK’nın istediği formatta bir iş planı hazırlayarak başvuru yapabilirler.” şeklinde konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: