100 Firmadan 85’i Teşviği Bilmiyor

 

 

100 Firmadan 85’i Teşviği Bilmiyor

Devletin ihracat yapan firmalara hibe niteliğinde ödediği teşvikler 1 milyar dolara yaklaşırken, pek çok firma ise hakkı olan teşvikleri kullanmıyor.

İstanbul genelinde 4000 firma üzerinde yapılan araştırmada yüz firmadan 85’inin teşviklerden haberdar olmadığını veya başvuru yapmadığını tespit edildi. Firmalar yurt dışında şube açarken, yurtdışı iş seyati veya tanıtım çalışması yaparken yüzde 50 ile yüzde 70 arasında değişen oranlarda devletten hibe alabilir. Firma başına yıllık 2 milyon 500 bin dolar ve üzeri teşvik alınabilir.

Firma Sayısı 50 Bini Aştı

Devletin ihracat yapan firmalara dönük teşvik  çalışmaları her geçen gün genişlerken firmaların büyük çoğunluğu desteklerden habersiz. Ağırlıklı olarak İstanbul genelinde Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet gösteren 4 bin firma ile yapılan ankette100 firmadan 85’inin hiç teşvik almadığını ortaya çıktı. 2002 yılında Türkiye genelinde 5 bin 704 firma devlet desteklerinden faydalanırken 2012’de 17 bin 293 firmaya ulaştığına dikkat çeken araştırma sonucu İstanbul’da firmaların devletin vermiş olduğu desteklerden yüzde 85’inin haberi olmadığı, yüzde 10’unun bilgisi olduğu fakat kullanmadığı ve sadece yüzde 5’inin kullandığı tespit edildi. Devletin sağladığı hibeler 2002-2012 döneminde TL bazında yaklaşık üç kat artmış. 2002’de 252 milyon TL iken, bakanlık 2012’de 676 milyon TL’lik bir parasal destek vermiştir. Halihazırda ihracat yapan firma sayısı 50 bini aşmıştır. Araştırmaya katılan firmalara yurt dışı yatırımlara devletin hibe desteği verdiğini duyduğunda hemen başvuru yapmak istiyor.

Harcanan 100 Liranın 50 Lirasını Devlet Ödüyor

Firmalar  yoğun iş tempolarının içinde teşviklerden yeteri kadar bilgi sahibi değil. Özellikle aile şirketlerinde genç yöneticiler yurt dışına açılma konusunda daha istekli ve teşvikleri kullanmada daha öncü. Gelen siparişleri hazırlamakla yetinmeyip dünya çapında iş yapmak için çabalıyor. Firmalar çoğu zaman düzenli tebliğ takibi yapamadıkları için, eski tebliğe göre hareket ettiklerinden sonuca ulaşamıyorlar. Bürokrasi ile, mevzuatla, evrakla, formla, uğraşmak istemedikleri için belli bir noktadan sonra zorlanıyorlar. İhracat teşviği kapsamında miktara göre devlet her 100 liranın 50 lirasını hibe olarak geri ödüyor. Yurtdışı İş Seyahatleri, Pazar Araştırma İstatistik Raporları, Yurtdışı Reklam, Markalaşma ve Tanıtım, Yurtdışı Marka Tescil, Kalite belgeleri alma, CE Belgesi, Laboratuar Analiz Raporları, Yurtdışı Ofis, Yurtdışı Depo, Yurtdışı Mağaza, Yurtdışı Showroom, Eğitim, Yurtdışı Bireysel Fuar, gros marketlerde reyon açma, konaklama bedellerinin ortalama yarısı devlet tarafından karşılanıyor.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: