Patent Almak İsteyen KOBİ`ler Bu Süreçte Nelere Dikkat Etmelidir?

Patent Almak İsteyen KOBİ`ler Bu Süreçte Nelere Dikkat Etmelidir?

Patent Ar-Ge projelerinin başlangıcıdır. Özgün bir çalışmanın tescillenmesi olan patent firma ya da şahısın yeni bir ürün ortaya çıkarmasıyla ya da var olan ürünü geliştirmesiyle ürünün kendisine ait olduğunu ispat etmesini sağlar. Patenti onaylanan ürünü korumak adına devlet belirli bir süre o ürünü ortaya çıkaran şahıs ya da firma dışında başka birinin üretmesine izin vermiyor. Böylelikle lisans hakkını kiralayarak emeğe saygı kavramı da oluşmuş oluyor.

Peki, Türkiye’de Patente Gösterilen İlgi Ne Kadar?

Türk Patent Enstitüsü (TPE) verilerine göre, geçen yılın ocak-şubat döneminde bin 864 olan patent başvuruları, bu yılın aynı döneminde bin 878’e yükseldi.

Her geçen gün sanayisi gelişen Türkiye’de patente verilen önem son yıllarda artmış durumda. Özellikle büyümeyi hedef edinen firmaların patent oluşturma bilincini geliştirmesi gerekiyor.

Türkiye’de firmalar proje planlarken diğer firmaları araştırıp mevcut patentleri incelerse hem fikir alıp hem de yön çizmesine olanak sağlar. TÜBİTAK ve AB destekleri gibi proje geliştirmeye öncelik veren kurumlarda proje sunduğunuzda ilk sorulan soru “Patent araştırmasını yaptınız mı ?”olur.

Bir ürününüz var ve nasıl patent alacağınızı, desteklerden nasıl faydalanacağınızı bilmiyorsanız gelin Kobi-Line sizin bu yönde ilerlerken en büyük destekçiniz olsun.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: