Kırsal Kesimde Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi

kadingirisimci

Kırsal Kesimde Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi

Türkiye’de ilk kez çiftçi kadınların kendi işini kurma fırsatı yakalayacağı “Kırsal Kesimde Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi” projesinin eğitim ayağı, İzmir’in Seferihisar ilçesinde başladı. Proje, İzmir’in kırsal kesiminde yaşayan üretici kadınların kendi işini kurmasına imkân sağlamak amacıyla, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hayata geçirildi. KOSGEB’in katkısıyla düzenlenen proje çerçevesinde 50 kadın, mahalli ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasından kırsal alanda eko turizme, banka kredilerine erişim imkânlarından mikro kredi imkânlarına kadar birçok konuda eğitime tâbi tutulacak. Eğitim sonunda girişimci fikri kabul gören kadınlar, 30 bin liraya kadar hibe destek almaya hak kazanacak

Eğitim programının açılışında konuşan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, katılmaya hak kazanan 50 kadının, mülakat ve ön eleme sonucu 133 başvuru arasından seçildiğini söyledi. Eğitimin 10 gün süreceğini kaydeden Güldal, projenin başarıya ulaşacağına inandığını belirterek, “Türkiye’de ilk olmasına rağmen yaşanan gelişmeler gösteriyor ki hem İzmir’de hem de diğer şehirlerde projenin devamı gelecek. Başvuru sürecinde sadece İzmir’den değil, diğer illerden de arayan kadınlarımız oldu. Projeye nasıl dahil olabileceklerini, eğitimden nasıl faydalanabilecekleri öğrenmek istediler.” dedi. Bakanlığın desteğiyle yürütülen projeyle kırsal kesimdeki kadınların girişimcilik yoluyla ekonomik statüsünün arttırılmasının amaçlandığını kaydeden İl Müdürü Güldal, eğitimi tamamlayanların, ürettiklerini işleme ve pazarlama imkânı bulacağını belirtti. Eğitime katılan kadınlardan hayal güçlerinin sınırlarını zorlamalarını isteyen Güldal, girişimci ruha sahip olanlar için İzmir’de birçok imkân olduğunu dile getirdi.

30 BİN LİRAYA KADAR HİBE, 70 BİN LİRAYA KADAR FAİZSİZ KREDİ

Eğitim sonunda girişimci fikri KOSGEB tarafından kabul gören kadınların 30 bin liraya kadar hibe destek almaya hak kazanacağını vurgulayan İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürü Oğuz Kılınç ise ayrıca 70 bin liraya kadar faizsiz kredi imkânından da faydalanabileceğini kaydetti. KOSGEB olarak kadınlara pozitif ayrımcılık uyguladıklarını ifade eden Kılınç, kredinin iki yılsonunda ve sekiz eşit taksitle ödeneceğini söyledi. İş kurmanın meşakkatli bir süreç olduğunu, bu süreçte KOSGEB olarak eğitime katılan kadınlara destekçisi vereceklerini belirterek, “Evinde oturan kadınları değil, kendi işinin patronu olan kadınları görmek bizi daha gururlandıracaktır.” dedi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: