Tarımsal Danışmanlık Hizmetine Destek

tarimsal_danismanlik
Tarımsal Danışmanlık Hizmetine Destek

Tarımsal danışmanlık hizmeti alan her tarımsal işletme için hizmet aldığı kişi veya kuruluşlara 600 lira tarımsal yayım ve danışmanlık desteği ödemesi yapılacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerine Destekleme Ödemesi Yapılması Hakkında Tebliği” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ, tarımsal yayım ve danışmanlık sisteminin çoğulcu, etkin ve verimli bir yapıya kavuşmasını sağlamak üzere tarımsal işletmelere tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kişi ve kuruluşların desteklenmesi amacıyla hazırlandı.

Buna göre, tarımsal danışmanlık hizmeti verecek kişi ve kuruluşlar, bünyelerinde danışman istihdam eden üretici örgütleri ve ziraat odaları, tarımsal danışmanlık dernekleri/vakıfları, tarımsal danışmanlık şirketleri, serbest tarım danışmanları olabilecek. Tarımsal danışmanlık hizmeti verecek kişi ve kuruluşlar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca hazırlanan hizmet sözleşmelerini esas alarak tarımsal işletmelerle sözleşme imzalayabilecek.

Söz konusu desteklemeden yararlanmak isteyen kişi ve kuruluşların 50 gün içerisinde istenen belgelerle birlikte tarımsal danışmanlık hizmet bürosunun bulunduğu yerdeki il veya ilçe müdürlüğüne başvurmaları gerekecek. Tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kuruluşlar, şubesi varsa şube bürosunun bulunduğu yerdeki ilçe müdürlüğüne, ilçe müdürlüğü bulunmayan yerde il müdürlüğüne ayrıca başvuru yapacak.

Tarımsal danışmanlık hizmeti alan her tarımsal işletme için hizmet aldığı kişi veya kuruluşlara 600 lira tarımsal yayım ve danışmanlık desteği ödemesi yapılacak. Bakanlıkça yetkilendirilerek tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti sunan, üretici örgütü, ziraat odası, tarımsal danışmanlık vakfı, tarımsal danışmanlık şirketi, tarımsal danışmanlık derneği ve bunların şubeleri de dahil olmak üzere bünyelerinde çalıştırdıkları en fazla 8 tarım danışmanı için de bu destekleme ödemesi verilecek. Her tarımsal işletme için yıllık 600 liralık ödeme, 400 lira ve 200 lira iki dilim halinde Bakanlıkça belirlenen tarihlerde ödenecek.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: