Devlet Destekleri ile İlgili Yanlış Bilinenler!

destek veren tek kuruluş kosgeb değil
Devlet Neden Destek Veriyor?

Bir ülkede, ekonomik büyümeye ve istihdama en büyük katkıyı sağlayan şüphesiz ki yeni yatırımlardır. Yapılan küçük büyük her yatırım, bulunduğu bölgeye değer katmaktadır. Yeni bir iş ortamı oluşması veya var olan bir iş yerinin büyümesi demek, eleman, malzeme veya ham madde gibi ihtiyaçları doğurur. Buna bağlı olarak imal edilen ürünün veya sağlanan hizmetin daha kaliteli olması ve daha da artması söz konusudur. Kapasitedeki bu artış ile ekonomik bir döngü oluşur, vergiler ödenir istihdama katkı sağlanır. Kısacası yatırım demek ekonominin büyümesi ve ülkenin kalkınması demektir.

2023 yılı Türkiye’sine hız kesmeden ilerlemek ve ekonomik hedefleri gerçekleştirmek için yatırım yapacak kişilere ödül ve teşvik amaçlı her yıl milyonlarca lira hibe verilmektedir. Kredi değil, tamamen geri ödemesiz nakit desteği olarak sunuluyor. Hem destek kapsamına giren sektör sayısı hem de verilen destek miktarı her yıl artıyor.

Hangi Sektörler Destek Alıyor?

Tarım, hayvancılık, turizm, üretim, hizmet, endüstri, ar-ge, yazılım, enerji ve dahası. Hemen hemen her sektörün destek alabileceği çeşitli programlara her yıl binlerce insan başvuru yapıyor. Teknolojik gelişmelerin sayesinde bilgiye hızlı ulaşılabilen günümüz dünyasında her geçen gün yeni bir iş sınıfı oluşuyor, sektör sayısı giderek artıyor. Devlet destekleri fikrinize değer veriyor, hayalinizdeki işi kurmanıza ön ayak oluyor.

Destek Veren Kaç Kuruluş Biliyorsunuz? Sadece KOSGEB mi?

Bu yazıyı okuyanların %80’i için cevap sadece KOSGEB. Hayır, sadece KOSGEB yok! Maalesef konu hakkında hala yanlış bilinenler var. Yatırımlara teşvik amaçlı devlet desteği veren tek kuruluş KOSGEB değildir. Bugün yatırım yapacaklara destek veren 60’a yakın ulusal ve uluslararası kuruluş var. KOSGEB, bu 60 civarı kuruluştan sadece ve sadece 1 tanesidir. Bugün iş kurmak, iş büyütmek, hayvan almak, tarımla uğraşmak isteyen herkesin aklına devlet desteği almak geliyor ama maalesef tek bildiği ve gittiği kurul KOSGEB oluyor.

KOSGEB herkese destek vermiyor ama size destek veren bir başka ‘DEVLET KURULUŞU’ muhakkak var. Hayvancılığa destek veren bir kuruluştan bilgisayar yazılımınız için destek alamazsınız. Bu demek değildir ki bilgisayar yazılımına devlet desteği yok. İşte sorun burada başlıyor. Siz bilgisayar yazılımına destek veren kuruluşu bilmiyorsunuz. Bu 60 kuruluşun içerisinde boğulmaktansa bir bilene danışacaksınız!

Neden Bu Kadar Fazla Kurum Var?

Geçmiş yıllarda sadece birkaç kurumun sağladığı devlet destekleri, sektör sayısı ile doğru orantılı olarak her geçen gün arttı. Devlet desteği veren kuruluşlar, bu destek sağlama eylemini daha sistemli hale getirmek, gerçekten bu destekleri hak eden kimselerin alması için takibi kolaylaştırmak ve o alanda araştırma yapmak için her sektöre özel olarak tasarlandı. Örneğin sadece hayvancılık sektöründe dahi büyükbaş, küçükbaş, damızlık, süt üretimi, et üretimi, hayvan cinsleri, yaşları, yemleri, kurulacak tesisteki kalite standartlarına uygunluk ve benzeri pek çok terim bulunmaktadır. Görüldüğü üzere hayvancılık sektörü dahi kendi içerisinde bilgi gerektiren pek çok ayrı başlıkta toplanır. Destek almak isteyenlere tecrübe kazandırmak ve destek sağlanırken kara düzen bir takip olmaması adına farklı amaçlara ve sektörlere hizmet eden yaklaşık 60 hibe kurumu tasarlanmıştır. Birçok kişinin destek veren tek kuruluş olarak bildiği KOSGEB, bunlardan sadece ve sadece 1 tanesidir. Siz KOSGEB dışındaki diğer ‘DEVLET KURULUŞLARINDAN’ da destek alabilirsiniz. Bir bilene danışın!

Destek Veren Bazı Kuruluşlar?

-Kalkınma Ajansı
KOBİ’lere, Sivil Toplum Kuruluşlarına, üniversitelere, kar amacı güden-gütmeyen kurum ve kuruluşlara, belirlenen konu başlığına uygun olan projeler için geri ödemesiz 400.000 – 1.000.000 TL kadar hibe olarak vermektedir. Bu destek hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

-TÜBİTAK
İş kurmak isteyen genç girişimcilere 100 bin TL hibe vermektedir. 50 bin TL’si iş kurulmadan önce. Yaratıcı proje gerektirir.

İş yerinde Ar-Ge yapan veya yapacak olan kimselere ise harcamanın %75’ine kadar geri ödemesiz destek. Bu destek hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

-Kırsal Kalkınma Destekleri
Tarım, hayvancılık, enerji, üretim ve daha birçok başlıkta proje kapsamında, harcamanın  %70’ine kadar geri ödemesiz destek vermektedir. Bu destek hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

-Dış Ticaret Müsteşarlığı
Yurtdışında mağaza, ofis, depo veya showroom açacak işletmelere geri ödemesiz olarak 2,9 milyon dolara kadarhibe sağlamaktadır. Bu destek hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

-Hazine Müsteşarlığı
Yatırım yapacak kimselere gelir vergisi istisnası, gümrük vergisi istisnası, harçlar vb. istisnaları, hazine fonlarından kredi, KDV istisnası, SSK primi desteği, yatırım yeri tahsisi ve finans desteği sağlamaktadır.

-Türkiye Kalkınma Bankası
Sanayi, turizm, eğitim ve sağlık sektörlerinde faaliyette bulunan yatırımcılara 2 yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli krediler sağlar. Bu destek hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

-KOSGEB
KOBİ’lere veya iş fikri olanlara üretim, hizmet, ticaret alanlarında yapılacak işlere bir kısmı geri ödemesiz hibeolmak üzere kredi vermektedir. Bu destek hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

-Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı
ARGE çalışmalarını destekler. Proje kapsamında 1.000.000 Dolar geri ödemeli faizsiz kredi sağlar. Bu destek hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

-Dünya Bankası
Gelişmekte olan ülkelere dünya bankası aracılığı ile verilen destekler, tarım, hayvancılık, girişimcilik, Ar-Ge, inovasyon gibi alanlarda kredi imkânı sağlar. Bu destek hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

-Avrupa Birliği Destekleri
Kırsal Kalkınma başta olmak üzere KOBİ’lere ve girişimcilere proje kapsamında iş kurulmadan önce destek, kredi,hibe ve teşvik sunar. Yatırımın %85’ine kadar destek sağlar. Bu destek hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Kobiline Bilgi Merkezi – 0850 811 2 444

yotubetwettinstagrammgooglefacebook

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: