Devlet Desteklerinden Yararlanmadan Önce Keşke Dememeniz İçin Bilmeniz Gereken 5 Madde

Herkes her desteği maalesef kolayca alamamaktadır. Desteğin hangi şartlarda ve hangi limitlerle verildiği, hangi ilde veya hangi teşvik bölgesinde bulunduğunuz, yatırımınızın büyüklüğü, sermayeniz gibi birçok kriteri iyi analiz etmeden teşvik ve desteklerden kolayca faydalanamazsınız.

1.Neyi Nerden Nasıl Alacaksınız?

smallbizinterviewsblog

Bugün ülkemizde hibe, teşvik ve destek sunan bir çok kurum kuruluş var. Bu çokluğun arasında neyi, nereden, nasıl alacağınız konusunda analiz yapmanız ve uygun hibeleri bulmanız büyük önem taşımaktadır. Tüm bunları yapabilmek için işin ehli, bu işleri bilen kişilere danışmadan kendi başınıza bu desteklerden yararlanmanız çok zor hatta imkânsızdır.

2.Sektör Analizi Önemli!

2014011314327061

Öncelikle yatırım yapacağınız ili, bölgeyi ve sektörü çok iyi araştırıp analiz etmelisiniz. Yatırımınız hakkında detaylı çalışma yapıp, maliyet analizleri, gelir-gider tabloları, beklenmedik veya olağanüstü durumlar için alternatif kaynaklar, B-Planı, rakip analizi, fizibilite raporları gibi birçok konuda ön hazırlık yaparsanız, devletin vermiş olduğu hibe, teşvik, kredi ve destekleri almaya daha çok yaklaşır ve diğer rakiplerinizden bir sıfır önde olursunuz.

3.KOBİ Danışmanlarına sorun!

two businessmen having discussion in office.

Kobi danışmanlarına sormak, sektörün içinde bulunan kişilerle istişareler yapmak, atılacak en güzel adımdır. Bilinçli olarak işe başlarsanız sonrasında yaşayacağınız birçok soruna çok kolay çözüm üretirsiniz. Ülkemizde bugün birçok işletme bilinçsizce yatırım yaptığı için maalesef 1 yılı bile doldurmadan yok olup gidiyor.

4.Kesenin Ağzı Esnafa Açıldı.

4470278794_6e1afd4dd8_z

Devlet, bugün içinde bulunduğumuz ekonomik sorunlardan dolayı kesenin ağzını esnaftan yana açmış bulunmaktadır. Bu teşvikleri almak kadar verilen kredileri de zamanında ödemek gerekir. Bunun için de finans yönetimini iyi bilmek bu konuda ön hazırlık yapmak şarttır. Önemli olan bu sübvansiyonel kredileri almak değil, aldıktan sonra da ne yapacağını, nasıl harcayıp nasıl geri ödeyeceğini bilmek ve bu konuda eylem planları hazırlamaktır. Bu kaynaklar iyi kullanılır ve iyi yönetilirse hem verimlilik artar hem de esnaf ve Kobilerimiz ülke ekonomisini büyütmeye katkı sağlamış olur. Zaten bu verilen desteklerin yegâne amacı da budur.

5.Öz Sermayeniz Olsun!

editor2

Diğer bir konu ise, iş kurmak isteyen yeni girişimcilerimiz, öz sermayesi olmadan, sektörü iyi tanımadan, araştırmadan yatırım yapmaya kalkıyorlar ve daha sonra dar boğaza düşüyorlar. Genç girişimcilerimize tavsiyemiz, öz sermayeleri olmadan iş kurmaya kalkmasınlar. Devlet destek veriyor ben de alıp iş kurayım derseniz yanılırsınız hata yaparsınız. Devlet, sermayesi olan, iş fikri ve iş planı olan kişilere destek olur bunu unutmayınız. Belirli bir birikim yapmadan iş kurmayın

Devlet desteklerini çok iyi araştırmak, bu konuda yardım almak, iş planı ve projelerin uygunluğu ve kabul edilebilir bir projeyi seçmek sizi zirveye taşır. Bugün desteklerden tam manasıyla faydalanamayanlara bakarsanız sağdan soldan duyduklarıyla hareket ettiklerini, araştırıp sormadıklarını görürsünüz. Eğer işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız mutlaka işin uzmanına danışın, yardım alın, araştırın, öğrenin. Rakiplerinizden üstün olmanın yolu budur. Başarılı bir işletme olmak, işinizi büyütüp, dışa açılmak istiyorsanız bilinçli hareket etmek, işinizin geleceği için kendinizi geliştirmek zorundasınız.

Hiç kimse başarı merdivenini elleri cebinde tırmanmamıştır.

Kobi-Line Haber Merkezi
06.03.2017

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: