Teşvik Kimine Bereket Kimine Hareket Getirdi

Teşvikin yoğunlaştığı 6. Bölge’deki bazı illerde yatırımlarda ciddi artış yaşanırken bazılarında sadece bir miktar hareketlenme yaşanıyor.

Hükümetin haziran ayında açıkladığı Yeni Teşvik Paketi’nde doğudaki illeri kapsayan 6. Bölge ön plana çıktı. Pakette, bölgeye yatırım çekmek maksadıyla yatırımcıya çok cazip fırsatlar sunuldu. Paketin açıklanmasının üzerinden 6 ay geçti, bölgedeki şehirlerden bir kısmına yatırımcılar akın ederken bir kısmında ise sadece bir miktar hareketlenme var. Ardahan, Ağrı, Hakkâri gibi havalimanı bulunmayan illeri tercih etmiyor. Öte yandan Şanlıurfa ve Van ise teşvik paketi sonrası en fazla yatırım çeken iller arasında yer alıyor.

Çin’den Ucuz İş Gücü

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Teşvik Paketi ile 6. Bölge’ye tüm imkânları sağladıklarını söyledi. Bölgenin sadece Türkiye ile değil dünya ile rekabet edebilecek konuma geldiğini kaydeden Çağlayan, “Neredeyse 400 dolara işçi çalıştırılabilecek noktaya geldi. Çin’de ücretler 400 doları geçti. Bizim iş gücü kalitemiz Çin’le kıyaslanamaz bile” dedi.

2013’te Sıçrama Olacak

Yatırımlar konusunda acele edilmemesi gerektiğini belirten Çağlayan, bölgenin önemli yatırımlara ev sahipliği yapacağını, 2013’ten itibaren sıçrama yaşanacağını bildirdi. Çağlayan ayrıca bölgedeki güvenlik sorununa ilişkin, “Bölgeye yatırım gitmemesi için çeşitli engelleme çalışmaları var ama devlete güçleri yetmez” diye konuştu.

Havalimanı Tercih Sebebi

Ardahan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Latif Tosunoğlu: OSB’de 30 parsel var bunun 11’i dolu. Bir Azeri işadamı tarım makineleri üretmek üzere 2 milyar lira bütçe ayırmış. Paket açıklandığından bu yana gıda ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren 10 firmadan yatırım başvurusu aldık. Bu firmalar 50 ila 300 kişiye istihdam sağlayacak. Yatırımcı havalimanı olan yerleri tercih ediyor. Bizim böyle bir sıkıntımız var.

Büyük İllere Gidiyorlar

Hakkâri Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ahmet Şen: Yatırımcılar 6. Bölge’deki Diyarbakır, Batman gibi büyük illeri tercih ediyor. Hakkâri’ye yatırıma gelen olmadı.

6 Ayda 42 Belge

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sabri Ertekin: Yılın 9 ayında Şanlıurfa’da toplam 495 milyar liralık 76 yatırımla 4 bin 972 kişiye istihdam sağlayacak teşvik belgesi alındı. Bu belgelerin 361 milyar 500 milyon liraya tekabül eden 42 tanesi Teşvik Paketi’nin ardından geldi. 76 yatırımcıdan Arma Panel, CMC ve Turkcell Global Çağrı Merkezi olmak üzere 3 tanesi yabancı firma. İmalat sanayi, hizmet ve madencilik sektörlerinden belgeler alındı. Bu firmaların arasında Hakan Plastik, Pınar Süt ve Has Emlak ve İnşaat yer alıyor. SBS ve Soymen Tekstil firmaları 502 kişiye istihdam sağlayacak.

Haftada 3 Başvuru

Van Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu: Yatırım talepleri ağırlıklı olarak enerji, inşaat ve gıda sektörlerinden geliyor. Haftada 3 firma başvuruyor. 1 Eylül itibariyle arsa isteyen firma sayısı 133 oldu. Bunların içinde yabancı firmalar da var. Enerji sektöründe faaliyet gösteren iki büyük Alman firması ortak olarak, Van’da 100 milyon liralık yatırımla güneş enerjisi paneli üretecek.

Yoğun talep üzerine OSB’de 60 hektarlık 4. Etap çalışması başladı. Çinli bir firma yerel ortakla, inşaat sektöründe 12 milyon liralık yatırım için şu anda Van’da fizibilite çalışması yapıyor. 60 hektarlık alanda toplam 225 milyon TL’lik yatırım öngörülüyor. Bunun 100 milyon TL’si yabancı firmalardan. Talep çok, bu nedenle OSB’de 5. Etap kurulacak.

Güvenlik Sorunu Yok Gönül Rahatlığıyla Gelin

Ağrı Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Erat: Ağrı’da bu ortam var ancak yatırımcı bunu bilmiyor. Paket açıklandıktan sonra 3-5 firma yatırım başvurusunda bulundu, taş ocağı ve makine sektörlerinde faaliyet gösteren 2 firmayla resmi anlaşma imzalandı. Ağrı OSB’deki 115 parsel arazinin 15 tanesinde 8 firma faaliyet gösteriyor. Yatırımcıları Ağrı’ya bekliyoruz, burada gönül rahatlığıyla yatırım yapabilirler.

Yatırımcının Çantasını Bile Taşırız

Siirt Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Güven Kuzu: 6 firma yatırım teşvik belgesi aldı. Siirt’in karma bir etnik yapısı var ve güvenlik sorunumuz yok. Tarıma dayalı sanayi, tekstil, turizm ve enerji alanlarında yatırım yapılabilir. OSB’de 81 parsel var ve bunun 68’i boş. Çevre illerin OSB’lerinin dolu, bu nedenle yatırımcılarımız ilimize yatırım yapabilir. Yerimiz var, gelen yatırımcının çantasını bile taşırız.

Tereddütleri Giderdik

Muş Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Şihmus Sinecen: Muş’ta asayiş sorunu dahi yok. OSB’mizde 54 parsel var ve bunun 30’u boş. Alçı taşı, karton ambalaj, süt ve süt ürünleri, et entegresi gibi alanlarda yatırım yapılabilir. Doruk Holding ve Yurt Çimento gibi firmaların da tereddütleri vardı ancak yatırımları sorunsuz bir şekilde işliyor.

Kobiline Bilgi Merkezi   0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: