Son Gün 28 Aralık

Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da “2013 Mali Destek Programları” kapsamında çeşitli sektörlerdeki projelere vereceği toplam 19 milyon liralık hibe desteğine başvurular 28 Aralık’ta sona erecek.

Karacadağ Kalkınma Ajansı, “2013 Mali Destek Programları” ile imalat sanayi ve turizm sektörü başta olmak üzere çeşitli projelere vereceği toplam 19 milyon liralık hibe desteğine başvurular 28 Aralık’ta sona eriyor. Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, yaptığı açıklamada, “2013 Mali Destek Program’larında Ekonomik Gelişme Mali Destek Programı, Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı ile Turizm Altyapısı Mali Destek Programı bulunduğunu, 3 program için Diyarbakır ve Şanlıurfa’ya toplam 19 milyon lira bütçe ayrıldığını söyledi.

Bütçenin 13 milyon lirasının, yüzde 50 hibe desteği ile Ekonomik Gelişme Mali Destek Programı’na, 3’er milyon liranın ise diğer programlara ayrıldığını belirten Karakoyun, aslan payını KOBİ’lere ayırdıklarını belirtti. Karakoyun, cirosu 7,5 milyon lirayı aşmayan KOBİ’ler, üretim kooperatifleri ve üretici birlikleri, imalat sanayinin bütün alanlarındaki projeleri ile turizmde de konaklama tesislerine, hediyelik eşya üretimine ve sektörle ilgili olan diğer alanlara da proje desteği verebileceklerini belirterek, şunları söyledi: “Bu program kapsamında firmaların veya proje sahiplerinin hazırladıkları projelerin yüzde 50’si kadar hibe desteği veriyoruz. Yüzde 50’sini de mutlaka kendilerinin karşılaması gerekiyor. Proje başına verdiğimiz asgari destek miktarı 40 bin TL, azami destek miktarı 400 bin TL. Firmalar web sitemize bakarak başvuru detaylarına bakabiliyor. İkinci ve üçüncü programlarımız ise altyapı programları. Kar amacı güden kişi ve kuruluşlar başvuramıyor. Ancak, zaman zaman ‘kamuya neden destek veriliyor’ şeklinde bazı eleştiriler geliyor. Aslında gerek turizm altyapısı, gerekse sanayi altyapısı KOBİ programlarına altlık oluşturan programlardır.”

Turizme De Destek

Karakoyun, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da çok sayıda tarihi ve kültürel yapının bulunduğunu, bu yapıların gün yüzüne çıkarılarak turizme kazandırılması amacıyla geçen 2 yılda iyi proje uygulamalarına destek verdiklerini ifade ederek, bu yıl söz konusu alana 3 milyon lira kaynak ayırdıklarını anlattı. Geçen 2 yılda turizme 17 milyon lira destek verdiklerini, bu yıl kaynağın az olmasının sebebinin ise Cazibe Merkezleri programları kaynaklarının 2011 yılının sonunda ajansa aktarılmasından kaynaklandığını ifade eden Karakoyun, şöyle devam etti: “Bu kaynak ajans üzerinden gidiyor.

2011’in sonunda her iki kente toplamda 40 milyon TL kaynak ayrıldı. 20’si Şanlıurfa’ya 20’si de Diyarbakır’da kullanılacak. Bunlar tarihi eserlerin restorasyonu amacıyla kullanılıyor. Valilik koordinesinde proje hazırlanıyor, Bakanlık onayladıktan sonra onun uygulama sürecini biz takip ediyoruz. Ödemelerini biz yapıyoruz. Cazibe Merkezleri programları da turizm amaçlı uygulanıyor. Ayrıca hem Diyarbakır’da hem de Şanlıurfa’da Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çok önemli turizm yatırımları var. Dolayısıyla ciddi anlamda bu alanda kaynak var. Bu nedenle biz bu yıl turizmde verdiğimiz destekleri biraz daha aşağıya çektik. İşletmelere yönelik olan programda yüzde 50 hibe, diğer programlarda ise yüzde 75’e kadar hibe desteği sağlıyoruz ki bunlar kar amacı gütmeyen kuruluşlar başvuruyor. Mevzuat gereği işletmelere yüzde 50’den fazla hibe desteği veremiyoruz.”

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: