Hibeleri Projelere ve İstihdama Çevirelim

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Denizli İl Koordinatörlüğü düzenlediği toplantı ile kurumun vereceği destekleri kamuoyuna açıkladı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Denizli İl Koordinatörlüğü çalışmalarına başladı. North Point Otel’de düzenlenen toplantıya Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Denizli İl Koordinatörü Ümit Dağdeviren, kurum çalışanları ve basın mensupları katıldı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Denizli İl Koordinatörlüğü hakkında bilgi veren Dağdeviren, Denizli’deki çalışmalarına hıza devam ettiklerini söyledi. Avrupa Birliği hibe destek programı kapsamında yüzde 50 hibe verildiğini belirten Dağdeviren, “Yetki belgesi ile proje çağrısında bulunacağız ve belirlenen 10 konuya destek verilecek. 10 konu içerisinde süt üreten işletmeler ve hayvansal desteklemeler, et üretimi, süt ürünleri işleme ve pazarlama, et ürünleri işlemesi, meyve sebze işlemesi ve pazarlama, su ürünleri işlemesi ve pazarlama, kırsal ekonominin çeşitlendirilmesine yönelik desteklemeler hazırlanan projelerin onaylanmasıyla desteklenecektir. Bunun yanında yerel ürünler, el sanatları, yayla turizmi, eko turizm ve 25 yataklı doğa turizmine hizmet edecek oteller hazırlanan projeler ile birlikte yüzde 50-60’ı hibe olmak projeler desteklenecektir” dedi.

Avrupa Birliği hibe desteklemelerinden yararlanan firmalardan KDV alınmadığını ve bununla birlikte desteklemenin asıl oranının yüzde 70-80’lere çıktığını belirten Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Denizli İl Koordinatörü Ümit Dağdeviren şöyle konuştu:

“Yurt dışından makine alımı yapan, bilgi sistemleri, hizmet alımları konusunda desteklerimiz ile birlikte bu hibe oranları üst seviyelere çıkıyor. Hibe paralarının yatırımların yapılmasının ardından veriliyor. Bunun için yatırımcı firmaların ilk sermaye kullanması için bankalar ile anlaşmalarımız bulunuyor. İyi niyet mektupları ile bankalardan projesine destek alan firmalarımız daha sonra kurumumuzdan hibe desteklemelerini alıyorlar.”

Hibe programı kapsamında verilen paraların Türkiye’nin paraları olduğunu kaydeden Dağdeviren, “1959 yılından bu yana AB’ye aidat ödenmiş ve bu para 15 milyon avroyu bulmuş. Bunun kullanılması gerekiyor. Bu paraların alınması için bu projeleri üretmemiz lazım. Yoksa bu paralar batmış durumda olan Yunanistan ve Bulgaristan’a gidecek. Eğer kullanılmazsa bu paralar geri gidecek. Girişimcilerimiz gelsinler ve bu paraları projelerimiz ile istihdama çevirelim” diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: