35 Üretici Hibe Desteği Alacak

Kırsalda yaşayan nüfusun ve tarım sektörünün refah seviyesinin yükseltilmesi için 20 ilde faaliyetini sürdüren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Yozgat’ta 8. çağrı döneminde 35 üreticinin başvurusunu kabul etti.

TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü tarafından, geçen yıl aralık ayında çıkılan 8. çağrı projesi başvuruları, 15 Ocak 2013 tarihinde sona erdi. Proje başvurusunu son güne bırakan 35 üretici, il koordinatörlüğü koridorlarında gece saat 23.30’a kadar bekleyerek projesini teslim etti.

Proje hazırlayarak kırsal kalkınma desteğinden yararlanmak isteyen üreticiler, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yanı sıra beyaz et ürünleri (tavuk, hindi), arıcılık, bitkisel aromatik ürünler, oteller, restoranlar, ahşap doğrama, metal işleri ve daha birçok işletme üzerine projelerini hazırlayarak, milyon dolarlık yatırımlardan faydalanabilecek.

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Veli Büke, gece geç saatlere kadar proje başvurusunda bulunan üreticilerle ilgilenerek, projenin faydaları hakkında bilgi verdi. Büke, Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu olarak 8. çağrı dönemi başvurularının 15 Ocak tarihi itibariyle sona erdiğini belirterek, bu çağrı döneminde vatandaşların yoğun bir talebi olduğunu söyledi.

Daha önce ilde 34 üreticiyle proje sözleşmesi imzaladıklarını hatırlatan Büke, “Bunlarla ilgili ödeme işlemleri ve inşaat işlemleri hala devam ediyor. Traktör desteğinin de olmasıyla beraber yoğun bir proje başvurusu söz konusu. Şu ana kadar 25 proje aldık. 10 vatandaşımızın da proje işlemleri devam ediyor, onların tamamlanmasıyla 8. çağrı döneminde toplam 35 proje başvurusunu kabul ettik. Bundan sonra 9. dönem başvurularımız başlayacak. Bu 9. dönem başvurularında, daha önceki projelerimize ilave olarak tavukçuluk, hindicilik, tavuk ve hindiciliğin işleme ve pazarlaması, kültür balıkçılığı, su ürünleri işlemeciliği ve meyve sebze işleme ve pazarlama sektöründe proje alımlarımız devam edecek.” dedi.

Bu yıl itibariyle Yozgat’ta en az 100 proje beklediklerini ifade eden Büke, “2013 yılında ilimizde almayı düşündüğümüz proje sayısını 100 olarak planlıyoruz. Şu an 8. çağrı döneminde 30-35 projemiz bugün itibariyle teslim edildi. Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme döneminden önce üreticilerimiz, zor şartlarda ev altlarında ya da eski ahırlarda hayvancılığı yapmaya çalışıyorlardı. Fakat kırsal kalkınma destekleriyle son derece modern tesislere kavuşarak, bu işi profesyonel olarak yapma imkanına kavuştu. Üreticilerimizden, çiftçilerimizden, proje başvurusunda bulunmalarını, bu imkanlardan yararlanmalarını istiyoruz. Destekleme, üreticinin kendi inisiyatifine göre olabilir. Yani 50-100 değil de 20 büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen vatandaşımız da desteklemelerden faydalanabilir. Çünkü şu ana kadar yapılan hayvancılık, hakikaten çok iptidai şartlarda yapılan, gelir getirmeyen, günübirlik çözümler üreten bir yapıydı. Ama bundan sonraki inşaatlarımız inşallah Yozgat’ta hakikaten hayvancılığın gelir getirdiği, para kazandırdığı yeni işletmeler kurulacağı bir sektör haline geldi ve gelmeye devam edecek.” diye konuştu.

Önceki dönemde üreticilere 6 milyon 800 bin TL hibe desteği sağladıklarını söyleyen Büke, bu yıl da yaklaşık 22 milyon TL daha hibe ödeyeceklerini ifade etti. TKDK Yozgat İl Koordinatörü Veli Büke, şunları ifade etti: “Bu aldığımız projeler ve almaya devam ettiğimiz projelerle şu ana kadar 15 milyon TL hibe görülmekte. Bu, artarak devam edecek. Tabii bu, ilimizde hayvancılık üzerine yatırım yapmak isteyenler için bir cazibe merkezi oluşturacak. İlimizde 2013 yılı sonu itibariyle en az 60 işletme bitecek ve bu işletme bu sektörde Yozgat’ta hem üreten hem ürettiğini pazarlayabilecek bir mekanizmaya ve işleme pazarlamaya sahip olacak. Bu kapsamda, bizler üreticilerimizin yanında ve desteklerden yararlanmaları için çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz.”

Hayvancılık başta olmak üzere, arıcılık üzerine de başvuruda bulanan üreticiler; tarım kırsal kalkınma desteğinin kendileri ve Yozgat için büyük bir fırsat olduğunu belirterek, üreticileri bu imkânlardan faydalanmaya davet etti.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: