Üretime 72 Milyon Liralık Destek


Murat Demirkıran, slâyt eşliğinde düzenlediği basın toplantısında 2012 yılını değerlendirdi, 2013 yılı hedeflerini açıkladı.

Demirkıran, bu yıl, mera tespit, tehdit ve tahsis işlemlerini hızlandırarak mera alanlarının ıslahını gerçekleştirme ve sertifikalı tohumluk kullanımını yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Meyveciliği yaygınlaştırmak ve hayvan genlerinin yerinde korunması ile ilgili yapılan desteklere Ağrı’yı da dâhil etmeyi planladıklarını aktaran Demirkıran, “Bu seneki hedefimiz, organik tarım ve hayvancılığın yaygınlaştırılması ve organik et üretiminde marka oluşturmak. Diyadin ilçemizde jeotermal sera kurmak. Modern besi merkezini kurmaktır.” dedi.

Tarımsal sorunlara da değinen Demirkıran, arazilerin miras yoluyla küçülmesi, tarıma dayalı organize sanayinin olmamasının yanı sıra gelir düzeyi düşüklüğünün çiftçilerin göç etmesine yol açtığını belirtti.

Tarımsal alanların büyük bir kısmının, kuru tarım alanı olması ile iklimin sert ve donlu gün sayısının çok olmasının üretim bitkisi deseninin sınırladığına dikkat çeken Demirkıran, teknoloji, bilimsel ve makineye yönelik unsurların yaygın olarak kullanılmaması, pazar sıkıntısı, giderlerin yüksek ve gelirlerin düşük olmasına bağladı.

Demirkıran, en başta tarımsal organize sanayi bölgesinin kurulma gerektiğini belirtti. Göçün azaltılması ve tarımsal gelirlerin arttırılması gerektiğine vurgu yapan Demirkıran, “Bölgesel olarak uygulanacak projelere ilimizin dâhil edilmesidir. Sulama alanlarının arttırılması için barajların arttırılması ve sulama ağlarının tamamlanması. Tarım danışmanlığının yaygınlaştırılması. Modern hayvan barınaklarının yapımı için destek verilmesi. Çiftçilerin eğitimi ve Pazar için çiftçinin yönlendirilmesidir.” dedi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: