100 Bin Lira Hibe Geliyor


Program sonunda ise iş fikirlerini geniş kapsamlı Ar-Ge projelerine dönüştüren girişimciler 550 bin liraya kadar desteklenecek.

İş fikri olan ancak hayallerini gerçeğe dönüştürebilecek desteği bulamayan girişimcilere TÜBİTAK, önemli bir fırsat kapısı açtı. Şirketleşmemiş fikirlere ”1512 Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek Programı” kapsamında hibe desteği veriliyor.

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’nca (TEYDEB) yürütülen destek programının Haziran 2012’deki ilk başvuru dönemine 745 iş fikri başvurusu geldi, bu iş fikirlerinin 451’i ikinci aşama başvurusu yapmaya hak kazandı.

İş planı hazırlamaları için eğitim ve rehber desteği alan girişimcilerden 360’ı iş planlarını zamanında hazırlayarak ikinci aşamaya başvurdu. Yapılan değerlendirmede, söz konusu 360 iş planından 125’i, sermaye şirketi kurarak 100 bin liraya kadar geri ödemesiz sermaye desteği almaya hak kazandı.

Girişimcilerin Yarısından Fazlası Elektrik-Elektronik Ve Bilişim Alanında

TÜBİTAK’ın sermaye desteği vereceği iş planlarının yüzde 34’ünü bilişim teknolojileri alanındaki projeler oluşturuyor. Yüzde 22’si elektrik-elektronik, yüzde 17’si biyoteknoloji, yüzde 11’i ulaştırma ve savunma, yüzde 10’u makina-imalat, enerji ve tekstil ile yüzde 6’sı da malzeme, metalurji ve kimya alanında.

Ankara 44 Projeyle Birinci Sırada

Destek almaya hak kazanan iş planlarının yoğunlukta olduğu şehirler sıralamasında ise Ankara 44 projeyle birinci sırada yer alıyor.

Başkenti 42 projeyle İstanbul, 8 projeyle Eskişehir, 5 projeyle İzmir takip ediyor. 26 proje ise aralarında Iğdır ve Elazığ’ın da bulunduğu diğer illerdeki girişimcilere ait.

Girişimcilerin Yüzde 11’i Kadın

Yüzde 11’ini kadınların oluşturduğu girişimcilerin yarısından fazlası 30 yaşın altında bulunuyor. Desteklenecekler arasında trafik izleme sistemi, sentetik tohumların geliştirilmesi, kablosuz su altı keşif robotu, bomba tespit sistemi, tren kazalarına karşı erken uyarı sistemi ve DNA şifrelemesi gibi iş fikirleri yer alıyor.

İlk Ödeme Temmuz’da

1512 destek programı kapsamında girişimciler, sermaye şirketlerini 15 Mayıs’a kadar kurarak TÜBİTAK’a başvuracak.

Yapılan sözleşmenin ardından 1 Temmuz’da iş planında önerilen faaliyetlere başlanacak. TÜBİTAK, belirtilen proje bütçesinin ilk ödemesini Temmuz ayında yapacak. Proje ortasında da ara ödeme yapılacak. TÜBİTAK, girişimciye finansal, idari ve teknik konularda da destek olmaya devam edecek. Ayrıca ikinci aşama süresince her firmaya bir iş rehberi atanacak.

12 aylık sürenin sonunda ise ikinci aşama tamamlanacak.

550 Bin Lira Bütçeli Projelere Destek

Bu aşamayı başarıyla tamamlayan firmalar, kendi tercihleri doğrultusunda daha kapsamlı bir Ar-Ge projesi yapmak üzere üçüncü aşamaya 550 bin liraya kadar projeler sunabilecek, doğrudan ürün ve hizmet ticarileşme aşamasına da başvurulabilecek.

Üçüncü aşamaya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı’nı tamamlayan firmalardan da başvuru alınmaya başlandı. Şu ana kadar 27 teknogirişim firması programın üçüncü aşamasına başvuruda bulundu. Bunlardan 9 tanesi destek almaya hak kazandı.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: