Engelli İstihdamına 150 Bin Lira Hibe


İŞKUR ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün engellilere istihdam oluşturulması için başlattığı proje kapsamında, korumalı iş yerlerine kuruluş sermayesi olarak 150 bin liraya kadar hibe verilecek.

”Korumalı İş Yerleri Projesi”, iş gücü piyasasında normal şartlar altında çalışma imkanı kısıtlı olan engelliler için istihdam oluşturulmasını, engellilere mesleki rehabilitasyon imkanı veren işletmelerin sayısının ve etkinliklerinin artırılmasını, engellilerin haklarını savunan sosyal tarafların desteklenmesini, engelli istihdamının altyapısının geliştirilmesini amaçlıyor.

Bunun için kurulacak korumalı iş yerlerine kuruluş sermayesi olarak 150 bin liraya kadar destek verilecek. Kuruluş tarihinden itibaren bir yıl içerisinde ödenecek hibeler, engelli çalıştırmayan işverenlerden kesilen cezaların oluşturduğu Ceza Paraları Fonu’ndan karşılanacak.

Korumalı iş yerinin kuruluşu için gerekli makine, donanım, demirbaş ve sarf malzemesi giderleri karşılanacak ancak üretim için gerekli hammaddeyle yarı mamul madde alımı desteklenmeyecek. Proje faydalanıcısı, korumalı iş yerinin toplam kuruluş sermayesinin en az yüzde 40’ını kendisi temin edecek.

Bu iş yerlerinde çalışacak engelli işçilerin maaş giderleri de ilk 1 yıl boyunca, yine Ceza Paraları Fonu’ndan ödenecek. Böylece engelli çalıştırmayan iş yerlerine kesilen cezalardan elde edilen kaynak yine engelli istihdamı için kullanılacak.

Sürdürülebilir İstihdam Sağlanacak

Proje kapsamında kurulacak korumalı iş yeri, 5 yıl boyunca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İŞKUR tarafından takip edilip, denetlenecek. 5 yıl içinde kuruluşta alınan makine ve donanımın satış veya devri yapılamayacak.

Bu sürede korumalı iş yerinin herhangi bir nedenle kapanması, tasfiye edilmesi veya çalışan engelli sayısının belirtilen oran ve sayıdan aşağı düşüp bir ay içinde kotaya ulaşamaması halinde hibe verilen kuruluş sermayesi yasal faiziyle geri alınacak. Engelli işçi maaş giderleri kapsamında verilen desteğin ise yüzde 30’u tahsil edilecek.

Büyükşehirlerde En Az 30 Çalışan Olacak

Çalışma ortamının özel olarak düzenlendiği korumalı iş yerlerinin çalışan sayısı, büyükşehir belediye sınırları içinde en az 30, dışında en az 15 olacak. Korumalı iş yeri çalışanlarının yüzde 75’ini engelliler oluşturacak.

Korumalı iş yerleri, engellilerin geliş ve gidişlerinde trafik yönünden uygun ve emniyetli konumda bulunacak.

Bu iş yerlerinde istihdam edilecek engellilerde, en az yüzde 40 oranında zihinsel, ruhsal-duyusal ve davranışsal engelli olmaları veya diğer özür gruplarından yüzde 60 ve üzeri engel taşımaları gerekiyor. İŞKUR’a kayıtlı olması gereken engellilerin 15 yaşını bitirmiş olmaları da gerekiyor.

Kimler Başvurabilecek

Projeden yararlanmak için Türkiye’de faaliyet gösteren eğitim alanındaki kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, gerçek ve tüzel kişiler başvurabilecek.

Teklifler, projenin uygulanacağı ilde bulunan İŞKUR Çalışma ve İş Kurumu il müdürlüklerine 25 Mart 2013’e kadar verilebilecek.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: