Samsun’da Hayvan Üretimine Teşvik

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, kentte manda üretimini kooperatifler aracılığıyla teşvik etmek amacıyla hazırladıkları projenin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bütçe beklediğini açıkladı.

Kadir Güven, yaptığı açıklamada, kentte manda üretimini kooperatifler aracılığıyla teşvik etmeyi amaçladıklarını ve bunun için bir proje hazırladıklarını belirtti. Güven, Samsun’un 90 bin adet manda sayısı ile Türkiye manda varlığının yüzde 17’sini oluşturduğuna dikkat çekti.

Güven, “Mevcut manda varlığının korunması için bakanlığımız dişi büyükbaş hayvanlar için vatandaşlara yılda 650 lira destek ödemesi yapıyor. Şuanda Samsun’da bu kapsamda 2 bin hayvanımız var. Bu sayı önümüzdeki dönemde daha da artacaktır. Ayrıca hazırladığımız proje manda sütü ve kaymağının değerlendirilmesini de kapsıyor.” dedi.

Deltalarda Tarım İle Zirai Kirlenmenin Önüne Geçiliyor

Samsun’un iki önemli tarım havzası konumunda bulunan Çarşamba ve Bafra ovalarında uyguladıkları projeler hakkında da bilgi veren Güven, Kızılırmak ve Yeşilırmak deltalarında zirai kirlenmenin önüne geçilmesi için söz konusu alanlarda çevresel amaçlı tarımsal arazilerin korunmasına yönelik projenin uygulandığını söyledi.

Bafra’da Kızılırmak Deltası’na yakın yerlerde çeltik ve sebzeciliğin yapıldığı sahalar ile Çakmak Barajı çevresinde çevresel amaçlı tarımsal arazilerin korunmasına yönelik projenin sürdürüldüğünü kaydeden Güven, “Söz konusu alanlardaki üretimi desteklemek için bakanlığımız çeşitli teşvikler sağlıyor. Çakmak Barajı’nın çevresinde 20 bin dekarlık alan organik fındık üretimi için destekleniyor. Yalnız Çarşamba ve Terme’de fındık sökümü sonrasında alternatif ürünlere geçişte bazı sıkıntılar yaşanıyor. Üreticilere bizim tavsiyemiz fındık sökülen alanlarda kivi üretimi gerçekleştirsinler.” diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: