Bilişim’de AR-GE Çalışmalarına Teşvik

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, “Bilişim sektöründeki araştırma-geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerinin teşvik edilmesi amacıyla Piyasa Gözetim Laboratuvarı ücretlerini yarıya indirdik” dedi.

Acarer, yaptığı açıklamada, teknolojiyi geliştirmek için laboratuvar ücretlerini yarıya indirdiklerini belirterek, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’na göre başta cep telefonu ve sabit telefon cihazları olmak üzere elektronik haberleşmeye yönelik bütün cihazların standartlara uygun olup olmadığının denetiminin BTK tarafından gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Bu denetimlerin Kurum bünyesindeki ileri teknolojiyle donatılmış olan Piyasa Gözetim Laboratuvarı’nda yapıldığını vurgulayan Acarer, şöyle konuştu:

“Türkiye’de bu alanda tek olma özelliğine sahip olan laboratuvarımızdan kamu kurumları ve özel sektör kuruluşları yararlanıyor. Gelişmiş bir teknolojik altyapıya sahip olan laboratuvarımız talep eden kişi ve kuruluşlar tarafından test çalışmaları için de kullanılabiliyor. Ayrıca Piyasa Gözetim Laboratuvarında çalışan alanlarında yetkin uzmanlarımızla eğitim ve danışmanlık hizmetleri de veriyoruz.”

Eğitim Ve Danışmanlık Hizmetlerinde Yüzde 50 İndirim

Türkiye’de elektronik haberleşme sektöründe Ar-Ge çalışmalarını teşvik etmek ve teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla laboratuvar ücretlerinde indirim yaptıklarını açıklayan Acarer, laboratuvarın bölümlerinin test çalışmaları için yüzde 50 daha ucuza kiralanabileceğini kaydetti.

Acarer, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinde de yüzde 50 indirime gidildiğini açıkladı.

Ar-Ge çalışması yapan kuruluşlar, geliştirdikleri teknolojik ürünlerin teknik standartlara ve ürün güvenliğine uygun olup almadığına ilişkin testlerini BTK Piyasa Gözetim Laboratuvarında bundan sonra daha uygun fiyatlarla yaptırabilecek.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: