Koruyucu İşyeri Projesi Kapsamında İşyeri Açma Desteği Geliyor

Koruyucu İşyeri Projesi kapsamında girişimcilere hibe desteği verilecek. Çalışanlarının yüzde 75’i engellilerden oluşan işyerlerine 150 Bin TL’ye kadar karşılıksız hibe verileceği belirtildi.

Nüfusun yaklaşık yüzde 12’sini oluşturan Engelli vatandaşlara çalışma alanı kazandırmak amacıyla, İŞKUR ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında bir anlaşma yapıldığını belirten Nazilli Ticaret Odası Başkanı Tacettin Pirinç; “Bu projeye göre çalışanların yüzde 75’i engellilerden oluşan yeni açılacak bir işyerine kuruluş tarihinden itibaren bir yıl içinde kuruluş sermayesi olarak 150 Bin TL’ye kadar karşılıksız hibe desteği verilecek. Ayrıca kurulacak işyerlerinde çalıştırılacak engellilerin ilk bir yıl süre ile maaşları karşılanacaktır. Proje kapsamında kurulan korumalı işyeri; büyükşehir sınırları içinde ise en az 30, büyükşehir belediyesi sınırları dışında ise en az 15 engelli istihdam etmek zorunda. Proje kapsamında kurulacak korumalı işyerinin toplam kuruluş sermayesinin en az yüzde 40’ı oranındaki miktarının proje faydalanıcısının kendi kaynaklarından temin edilmesi gerekmektedir” dedi.

Son Gün 25 Mart

Proje kapsamında kurulacak korumalı işyerleri, 5 yıl boyunca İŞKUR ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından izleneceğini ifade eden Pirinç; “Bu 5 yıllık süre içinde başlangıçta alınan makine ve donanımın satış veya devri yapılamayacak. Bu Projeye Gerçek ve Tüzelkişiler, Eğitim Kurum/Kuruluşları, Üniversiteler, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Vakıf, dernek, sendika, meslek örgütleri vb. sivil toplum örgütleri bu projeye teklif hazırlayarak başvuru yapabilecekler. Proje teklifleri, projenin uygulanacağı ilde bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine verilecektir. Proje tekliflerinin son teslim tarihi 25 Mart 2013 mesai bitimidir. Konuyla ilgili Türkiye İş Kurumundan, ayrıca http://www.iskur.gov.tr ve http://www.ozurluveyasli.gov.tr internet sayfalarından bilgi alınabilecektir. Bu uygulamanın ülkemize yeni işyerleri kazandırırken engelli vatandaşlarımıza yeni iş sahaları açmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: