5 Milyon 600 Bin TL Hibe Geliyor

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 2012 yılında Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında 51 projenin desteklendiğini ifade ederek, “Bu projelerle doğrudan 92 bin 270 vatandaşımıza, dolaylı olarak da 461 bin 350 vatandaşımıza ulaşılmıştır. 2013 yılında ayrılan hibe miktarı ise 5 milyon 600 TL olmuştur. Proje başvuruları 15 Nisan’da sona erecektir” dedi.

Vali Güzeloğlu, 2013 yılında SODES kapsamında sunulacak projelerin çağrısını yaptı. 2008 yılından beri uygulanmakta olan SODES kapsamına Mersin’in 2011 yılında dâhil edildiği ve program bazlı olarak uygulamaya konulduğunu hatırlatan Güzeloğlu, “İstihdam, sosyal bütünleşme, kültür, sanat ve spor alanlarında göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara kısa sürede karşılık vermeyi hedefleyen insan odaklı bir program olan SODES’in en önemli amacı, uygulandığı illerin beşeri sermayesini güçlendirmek ve toplumsal bütünleşme sürecine destek olmaktır” dedi.

Güzeloğlu, yerel düzeyde hazırlanan ve uygulanan SODES projelerinin, istihdam edilebilirliği artırmayı, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha fazla katılmalarını sağlamayı, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler yoluyla uygulandığı illerdeki çocuk, genç ve kadınların kendilerini daha iyi ifade etmelerine katkı vermeyi hedefledikleri belirtti.

SODES projeleri için 2011 yılında ayrılan 3 Milyon 400 bin TL tutarındaki ödenek eş finansman katkısıyla 3 Milyon 570 bin 197 TL’ye yükseltildiğini ve bu ödenekle 25 projeye destek verildiğini kaydeden Güzeloğlu, “2011 yılında desteklenen projelerle doğrudan ulaşılan vatandaş sayısı 42 bin 247’dir. 211 bin 235 vatandaşımıza da dolaylı olarak ulaşıldığı değerlendirilmektedir. 2012 yılında ise Mersin’e ayrılan 5 Milyon 600 bin TL tutarındaki ödenek eş finansman katkısıyla 5 Milyon 753 bin 60 TL’ye yükseltilmiş ve 51 projeye destek verilmiştir. 2012 yılında desteklenen projelerle doğrudan ulaşılan vatandaş sayısı 92 bin 270’dir. 461 bin 350 vatandaşımıza da dolaylı olarak ulaşılmıştır” şeklinde konuştu.

2013 yılında ise SODES projeleri için ayrılan hibe miktarının 5 Milyon 600 bin TL olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yıl proje önceliklerimizi 5’e ayırdık. Birincisi aile kurumunun güçlendirilmesi ve buna dönük sosyal politikaların geliştirilmesi. İkinci olarak çocukların, gençlerin ve engellilerin bireysel gelişimlerinin desteklenmesi. Üçüncü olarak göçle gelen ve niteliksiz işgücü konumunda olan nüfusun istihdam edilebilirliğini sağlamaya dönük tedbirlerin alınması ve nitelikli işgücü konumuna ulaştırılması. Dördüncü olarak toplumsal dayanışmanın güçlendirilmesi, dezavantajlı kesimlere yönelik faaliyetlerin teşviki. Son olarak da dezavantajlı kesimlerin kamusal hizmetlere erişiminin desteklenmesi olarak belirlenmiştir.”

Güzeloğlu, SODES projelerinin hazırlanması ve uygulanmasına ilişkin ‘2013 yılı program bazlı SODES usul ve esasları ve ekleri ile ‘2013 yılı proje teklif çağrısına’ Valiliğin mersin.gov.tr ile mersinsodes.gov.tr adreslerinden ulaşılabileceğini söyledi. Güzeloğlu, proje başvurularının 15 Nisan 2013 Pazartesi günü sona ereceğini de sözlerine ekledi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: