Yeni Teşvik Sistemi ABD’de Tanıtıldı

Türkiye’nin son yıllardaki ekonomik performansının sürdürülebilir hale getirilmesi için yatırım, üretim, istihdam ve ihracat politikaları arasındaki bütünlüğün sağlanması, yüksek teknolojili ürünler üretilmesini ve ihraç edilmesini sağlayacak yatırımların ülkeye çekilmesini amaçlayan yeni yatırım teşvik sistemi ABD tanıtım seminerleri tamamlandı.  Türkiye’nin üretim yapısının yeniden şekillendirilmesi amacıyla genel, bölgesel, büyük ölçekli yatırımlar ile stratejik yatırımların teşvikinden oluşan dört temel bileşene sahip yeni teşvik sistemi, T.C.  Ekonomi Bakanlığı’nın koordinasyonunda ABD’nin önde gelen şehirlerinde düzenlenen Yeni Teşvik Sistemi tanıtım toplantıları serisi 15 Mart 2013’te Chicago’da gerçekleştirilen toplantı ile sona erdi.

Organizasyonu Şikago Ticaret Ataşeliğince gerçekleştirilen ve Orta Batı ABD bölgesinin önde gelen firma temsilcilerinin büyük ilgi gösterdiği “Global Advantage of Turkey” Investment Conference isimli etkinlikte, T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü temsilcileri Genel Müdür Yardımcısı Murat ALICI, Daire Başkanı Hasan Aslan AKPINAR ve Uzman Muammer Onur KAYA gerçekleştirdikleri sunumlarla ABD’li girişimci ve firma sahiplerine yeni teşvik sistemi ile ilgili çarpıcı bilgiler aktardılar.

Türk ekonomisinin Çin’den sonra en hızlı büyüyen ekonomi olduğunu, büyüyen ekonomi ile birlikte iş imkânlarının çeşitlenerek artığına işaret edilen konferansta, özellikle, stratejik ve teknolojik dönüşümü sağlayacak yatırımların desteklenmesi ve bölgesel gelişmişlik farklılıklarının azaltılması hedefiyle oluşturulan yeni teşvik sisteminde vergi indirimi, sigorta pirimi destekleri ve faiz desteği gibi teşvik unsurlarında oran ve süreler açısından yatırımcılar için azami faydanın sağlanmasına önem verildiği katılımcılara aktarıldı.

Doğrudan Yabancı Yatırımlar Güven Endeksi’ne göre 2012 yılında Türkiye’nin doğrudan yabancı yatırım için en cazip ülkeler listesinde 13.sırada yer aldığı ve sunduğu cazip olanaklar sayesinde 30 bin yabancı sermayeli şirket, 2012 yılı içerisinde toplamda 12,4 Milyar ABD Doları doğrudan yabancı sermaye hacmine yön verdiği katılımcılar ile paylaşıldı.

120 kişinin katılım sağladığı Konferans sonrasında, yatırımcılar  T.C. Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ile birebir toplantı gerçekleştirme fırsatı da buldular.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: