Kadınların Yüzde 30’u İş Hayatına Atılıyor

KOSGEB Nevşehir Bölge Müdürü Esat Mahmut Bener, Nevşehirli bayanların iş hayatına işletme kurarak katılımının yüzde 30 gibi iyi bir durumda olduğunu söyledi. 

KOSGEB Nevşehir Bölge Müdürü Esat Mahmut Bener, Nevşehir Genç Sanayiciler ve İşadamları Derneği (GESİAD) bünyesinde yer alan Kadın Girişimciler Kurulu tarafından Emniyet Müdürlüğü Topuzlu Han Resturant’ta organize edilen “KOSGEB destekleri” konulu toplantıya konuşmacı olarak katıldı.

KOSGEB Nevşehir Bölge Müdürlüğü’nün Niğde ili birlikte hizmet vermekte olduğunu ifade eden Esat Mahmut Bener, kurum olarak 8 ayrı destek paket programları olduğunu, bu kapsamda 2012 yılında 2 milyon 300 bin lira destekte bulunduklarını söyledi. Bener, girişimcilik kursunu bitirerek iş kurmaya başlayanlara ise 970 bin lira para verdiklerini kaydetti. 

Nevşehir’de geçtiğimiz yıl kurulan 155 işletmeden 52 tanesini bayanların kurduğunu kaydeden Bener “Bayanların iş hayatına işletme kurarak katılımı yüzde 30 civarındadır. Bu da ciddi bir rakamdır” dedi.

Kadınlara İş Hayatını Katmak İstiyoruz

Girişimcilik eğitimi alan kişi sayısının 33 ayrı eğitimde 1030’u bulduğunu, amaçlarının bu sayıyı daha da artırmak olduğunu ifade eden Bener ” Kadınları iş hayatına katmak, kurum olarak bizim de üzerinde önemle durduğumuz bir konudur. Çünkü yaptıkları işi gerçekten çok iyi yapıyorlar. Yaptığı işi zirveye taşıyan çok sayıda kadın girişimci örneği var. Bayanlar işi hayatına kimi zaman patron, kimi olarak da çalışan olarak katılabilir. Patron olarak düşünenler için girişimcilik destek programı çok önemlidir. Çalışan olarak düşünüyorsanız ” beni KOSGEB destekliyor, biliyor musunuz” diye sorun. Aldığınız maaşın yüzde 60’ına kadar destek veriyoruz. Bu rakamlarda muhtemelen yükselecek diye düşünüyorum. Personel olarak da güçlenirsek, Nevşehir’e daha iyi hizmet vereceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Bener; İşletmelere 15 bin liraya kadar patent alma, üniversite mezunu çalışan alındığı takdirde maaşının yüzde 60’ına kadar ödeme, iş gezileri düzenleme gibi desteklerinin de bulunduğunu ifade etti.

Dünyaya Entegre Ediyoruz

GESİAD Başkan Yardımcısı Ali Ersan Erdoğan ise, dernek olarak işadamlarının dünya ile entegrasyonunu sağlamanın birinci amaçları olduğunu söyledi.

Derneklerinin bağlı olduğu Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON)’un dünyanın 140 ülkesinde temsilcilikleri bulunduğunu belirten Erdoğan ” Bizde üyesi olarak dünyanın her tarafına referanslı olarak gidiyoruz. Gittiğimiz her ülkede yerleşik olarak faaliyet gösteren TUSKON’a bağlı birimler tarafından karşılanıyor, ülke ve ticareti hakkında bilgilendiriliyoruz. Düzenlediğimiz geziler hem ticari, hem de kültürel düzeyde bulunuyor. Buradan giden işadamlarımız orada bulunan temsilciler tarafından ağırlanıyor, ülke hakkında en ince detaylara kadar bilgilendiriliyor. Ticaret yapmak isteyenlere yol haritaları veriliyor. Bu çok büyük bir imkândır. Bırakın dünyayı ülke içinde de çeklerin, senetlerin ödenmediği, insanların güven sıkıntısı yaşadığı bir ortamda derneğimiz çok önemli görevler üstleniyor. İş adamı ve sanayicilerimiz dünya ile güvenli, karlı ticarete yönlendiriyoruz. Bu sayede yurt dışına bile gitmemiş çok sayıda ticaret erbabını ihracatçı yaptık. TUSKON’un Avrasya, Afrika, Ortadoğu, Orta Asya gibi ticaret köprüleri programı yaparak dünya iş adamları ve sanayicilerini ülkemize getirdik ve Türk ihracatçı ve ithalatçısıyla buluşturduk. Burada büyük ticaret anlaşmaları yapıldı” dedi.

Her İsteyeni Üye Almıyoruz

Derneği 20 üye ile kurduklarını, tanıtmada ilk zamanlar zorlandıklarını anlatan Erdoğan “GESİAD ve TUSKON’un faaliyetleri sonucunda üye olmak isteyenler bize gelmeye başladı. Biz artık üye seçmeye başladık. Herkesi almıyoruz. 173 şubesi, 7 federasyonu ve 150 bin üyesi olan bir TUSKON var. 1985’te anlattığımızda inanmakta zorlanıyorlardı. Bunu başardıktan sonra üyelik şartlarını belirler hale geldik. GESİAD üyesi olmak için sağlam referans vermek zorunda. Üyelik başvurusu yapanları 7 kişilik yönetim kurulu bakıyor. Uygunsa alıyoruz” diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: