Beyin Göçüne Karşı, Beyin Gücüne Teşvik


Dizayn Grup, Miracle, Ditroo ve Likkuid şirketlerini bünyesinde bulunduran Mir Teknoloji Holding, ‘Beyin Göçüne Karşı, Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz’ adlı kampanya kapsamında 30’u aşkın projeye 33 milyon lira katkı yaptı.

Bu sene kampanyaya ilginin büyümesi, buna uyumlu olarak proje yardımlarının artması planlanıyor.

Mir Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları, ‘Beyin Göçüne Karşı, Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz’ adlı kampanyayı basın toplantısı ile kamuoyuna tanıttı.

Beyin göçünün türleri olduğunu belirten İbrahim Mirmahmutoğulları, “Bunlardan biri iddialı projeleri takdir edilmeyen bireyler grubu. Burada dumura uğrayan grup, üretmemeyi tercih ediyor. Bu, bir beyin göçüdür. Diğeri ileri ülkelerin Ar-Ge alanlarına, fakültelerine, fabrikalarına giden beyin göçüdür. Öte yandan Türkiye’de ehemmiyet verilmeyen ilmi makalelerin Avrupa’da ele alınması, Ar-Ge alanında uygulanması dolaylı bir beyin göçüdür. ” dedi.

Beyin göçünü önlemeyi temel alan kampanyaya başvuruların 2013 Haziran ayına dek devam edeceğini bildiren Mirmahmutoğulları, “Projenin kapsamı genişledi. Konular artırıldı. Yeni konular; plastik ekleme teknolojileri, kompozit ürünler ve üretim teknolojileri, akışkanlıkların ekonomik olarak taşınmasına yönelik teknolojiler, yenilenebilir enerjiye yönelik teknolojiler, sıfıra yakın fosil yakıt ile ısınma ve serinleme teknolojileri tarım ve tıp sektörüne yönelik tanı ve tahlil teknolojileri olarak belirlendi.” ifadelerini kullandı.

Bu sene 9.su yapılacak ‘Beyin Göçüne Karşı, Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz’ dâhilinde 30’u aşkın projeye 33 milyon lira katkı yaptıklarını duyuran Mirmahmutoğulları, şöyle devam etti:

“Şirketlerimizin büyümesine uyumlu olarak bu rakam artacak. Çünkü buluşları patentlenerek sanayiye armağan etmek temel gayemiz. Bu arada şunu da belirtmeliyim kimileri buluş adı altında devri daim makineleri formatında bir şey yapıyorlar; enerjiden şöyle artı elde edilecek diye. Böyle bir şey yok. Bir birim enerji bir başka enerjiye çevrilemez. Bu mümkün değil. Örneğin 1 birim elektrik enerjiden 5 birim ısı elde etme iddiasını dillendiriyorlar ve hayal kırıklığına uğruyorlar. Bize böyle başvuru olmasın; çünkü bunların altı boş, mantıklı değil.

Gazetecilerin “ABD ve Avrupa’da bunalım var, tersine beyin göçleri söz konusu mu?” sorusuna ise İbrahim Mirmahmutoğulları, “Tersine beyin göçünün gelmesini ümit ediyoruz. Biz, bile Kanada, ABD ve İsveç’ten 3 bireyin tersine beyin göçünden söz ediyoruz. İskandinav kökenli birini de Ar-Ge alanımızda istihdam etmeyi diliyoruz. ” karşılığını verdi.

“Başarılı projelere ne gibi teşvikleriniz olacak?” sorusunu ise Mirmahmutoğulları, “Bir kısmını bünyemizde ele alacak, bir kısmını know how ve teknoloji satışı ile değerlendireceğiz.” cevabını verdi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: