Damızlık Sığır İşletmecilerine Destek

Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamındaki illerde kurulacak damızlık sığır işletmecilerine destek vermeye devam ediyor.

Tarım İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen suni tohumlama ile ilgili olarak yapılan bilgilendirme toplantısında, aynı zamanda DAP Projesi kapsamında 2010 ile 2012 yılları arasında uygulanan projeler ve verilen hibe desteklemeleri ile ilgili olarak bilgiler verdi.

Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen projede Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Ayhan Erginbay, verdiği bilgide, Kars’ta 2010 -2012 yıları arasında ahır yapımı, makine ve hayvan alımı için 14 işletmeye proje bedeli 12 Milyon 690 bin TL tutarında destek verildiğini söyledi. Bu projelerden 8’inin tamamlandığı ve 6’sının ise devam ettiğini belirten Erginbay, her bir işletmeye 50 ile 150 hayvan arasında toplam 765 büyük baş hayvan desteği verildiğini söyledi.

Amaç Et ve Süt Üretimini İle Verimlilik Kalitesini Arttırmak

Doğu Anadolu Projesi kapsamındaki illerde kurulacak damızlık sığır işletmesi yatırımlarının desteklenmesindeki amacın ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da proje kapsamında büyükbaş hayvancılık işletmelerinin kurulması, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması ve bölgesel kalkınmanın sağlanması olduğunu da belirten Erginbay daha sonra şu bilgileri verdi:

“Üreticilerin, etçi ve kombine ırklarla kuracakları damızlık amaçlı sığır işletmesi yatırımlarının desteklenmesine ilişkin uygulama esasları tebliği ile proje uygulama rehberi yayınlanarak yürürlüğü girmiştir. Kars’ın da yer aldığı Doğu Anadolu Projesi kapsamında en az 50 baş en fazla 300 baş kapasiteye sahip projeli damızlık sığır işletme yatırımlarına, 2013-2015 yılları arasında hibe desteği uygulanması başlatılmıştır. Başvurular her ayın 1- 15‘ i arası İl Müdürlüğümüze bizzat yapılacaktır. İl müdürlüğümüzce uygunluğu kabul edilenler Genel Müdürlüğe gönderilecektir. Projeler başlama tutanağı tarihi itibari ile başlayacak ve bir yıl içerisinde bitirilecektir.

Uygulanacak Yatırım Konuları ve Hibe Oranı

İnşaat olarak yeni yatırım için yüzde 30, damızlık gebe düve alımı için yüzde 40, Makine alımı “Süt sağım ünitesi ve/veya soğutma tankı alımı için yüzde 40 oranına hibe desteği verilecek.

Sütçü ve kombine ırklarla kurulacak işletmelerde yatırım alternatifleri: Müracaat edeceklerde bir büyükbaş hayvan birimi için 2,5 dekar sulu arazi veya bu miktara eşdeğer kaba yem üretimi yapılabilecek kıraç arazi (bu arazi miktarı bölgelere ve ekilecek ürün çeşidine göre değişmekle birlikte en az 5 da olarak alınacaktır) istenecektir. Mülkiyeti yatırımcıya ait olmayan kurulu işletmelerde en az on yıllık kira kontratı veya muvafakat belgesi istenecektir. Yeni kurulacak işletmelerde inşaatın yapılacağı alan yatırımcıya ait olmalıdır. Kamu arazisi kiralayarak yatırım yapan yatırımcılar için bu şart aranmaz. Üzerine yeni işletme kurulacak arsanın birden fazla kişiye ait olması (hisseli olması) durumunda, her bir hissedarın yatırımcıya yetki verdiğini gösterir noter tasdikli belge ile sahibi oldukları arsa üzerinde inşaat yapılmasına rızaları olduğunu gösterir noter tasdikli belgeleri istenecektir. Mülkiyeti yatırımcıya ait olmayan kurulu işletmelerde en az on yıllık kira kontratı veya muvafakat belgesi istenecektir. Yeni kurulacak işletmelerde inşaatın yapılacağı alan yatırımcıya ait olmalıdır.

Kamu arazisi kiralayarak yatırım yapan yatırımcılar için bu şart aranmaz. Üzerine yeni işletme kurulacak arsanın birden fazla kişiye ait olması(hisseli olması) durumunda, her bir hissedarın yatırımcıya yetki verdiğini gösterir noter tasdikli belge ile sahibi oldukları arsa üzerinde inşaat yapılmasına rızaları olduğunu gösterir noter tasdikli belgeleri istenecektir. Başvuru sahibi veya yetkilendirilen kişinin dosyanın alınması esnasında hazır bulunması şarttır. Kurulacak damızlık sığır işletmesi yatırımlarında, inşaat yatırım tutarı, makine alım tutarı damızlık gebe düve yatırım tutarının yüzde 50 sini geçemez. Bu oranların üzerinde yatırım tutarları yatırımcı tarafından ayni katkı olarak sağlanır.

2013 yılı projeleri için desteklenecek gebe düve birim fiyatı KDV hariç olarak;

Hereford, Angus v.d. etçi ırklar için 5.000 TL, Holstein ırkı için 6.000 TL, Brown swiss (Esmer) ırkı için 6.000 TL Simental ırkı için 6.000 TL’dir. Yatırımın tamamlanması ve hak ediş ödemeleri sonrasında beş yıl süreyle her yıl iki dönem (6’şar aylık) halinde işletmeler ziyaret edilerek hibe desteğinden yararlanan yatırımcının Karar, Tebliğ ve uygulama rehberindeki hükümler uyarınca taahhütlerini yerine getirip getirmediği tespit edilecektir.

Ayrıca, proje kapsamında alınan hayvanların hibe desteğinden yararlandığı e- ıslah veri tabanında işaretlenecektir. E-Islah’ tan hayvanların kayıtları üzerinde sorgulama yapılacak.

Hibe desteğinden yararlanarak satın alınan gebe düveler mücbir sebepler dışında beş yıl süreyle elden çıkartılmayacaktır Yatırımcı Bakanlık İl Müdürlüğünün bilgisi ve onayı olmadan işletmede değişiklik yapamayacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma projesi kapsamında modern ahır yapımları için eş finansman desteği verilecektir. İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden temin edilecek olan teknik özellikler çerçevesinde eş finansman desteğinden faydalanmak isteyenlerin başvuruları 13-Mayıs-2013 tarihinden itibaren kabul edilmeye başlanılacak olup 24-Mayıs-2013 tarihi akşamı saat 17.00’de sona erecektir. Başvurular ilçe tarım müdürlüklerinde kabul edilecektir.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: