Konyalı Yatırımcılara Müjde!

Konya Teşvik Danışmanlık firmasından yapılan açıklamaya göre, Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında yatırımcılarımız 2013 yılı sonundan itibaren başladıkları yatırımlarında; vergi indiriminde yüzde  5’lik kaybın yanında, Sigorta Primi İşveren Hissesi Muafiyet Desteğinden 3 veya 5 yıl yararlanma imkânından mahrum kalacaklar. Firma yetkilileri 15.06.2012 tarih ve 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren yeni teşvik sistemi hakkında bilgi verdiler. Yeni teşvik sisteminin pek çok yeni avantajlar getirdiğini ifade eden yetkililer, bazı desteklerin süre kısıtlı ile kanunlaştığını hatırlatarak, 2014 yılı başı itibari ile başlanacak yatırımlarda özellikle 2. Bölgede yer alan Konya firmalarımıza bu önemli avantajları kaybedecekleri konusunda uyardılar.

Oranlar Düşecek

Açıklamaya göre bölgesel yatırım teşvik uygulamaları kapsamında yatırıma katkı oranı; 31.12.2013 tarihine kadar başlanılan yatırımlarda yüzde 20, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılan yatırımlarda yüzde 15 olarak uygulanacak. Yatırımın Organize Sanayi Bölgelerinde olması durumunda ise bir alt bölge olan 3. Bölge haklarından yararlanılacak ve yatırıma katkı oranı; 31.12.2013 tarihine kadar başlanılan yatırımlarda yüzde 25, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılan yatırımlarda ise yüzde 20 olarak uygulanacak.  Özellikle emek yoğun sektörlerde asıl dezavantaj, Sigorta Primi İşveren Hissesi Muafiyet Desteğinde ortaya çıkacak. 2013 yılı sonundan itibaren gerçekleştirilecek yatırımlarda, normalde 3 yıl; Organize Sanayi Bölgelerinde 5 yıl süre ile kullanılabilecek Sigorta Primi İşveren Hissesi Muafiyet desteğinden yararlanmak mümkün olmayacak.

25 Yıllık Tecrübe

25 yıllık tecrübesiyle, Ankara ve Konya Merkez ofislerinde tüm Türkiye’de hizmetlerini sürdürdüklerini söyleyen kurucu ortaklardan Zekeriya Akol, “Konya Teşvik Danışmanlık olarak, kendi şahsımla beraber diğer kurucu ortağımız Mustafa Küçükdere ve Proje Uzmanımız Seyfi Suna ile birlikte işletmemizde, Konya Sanayi Odası, T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü, T.C. Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü, T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, KOSGEB Ar-ge Duvarsız İnkübatör Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, T.S.E., Konya Valiliği, Konya OSB Müdürlüğü, İGEME gibi birçok  kurumlarda uzman, şube müdürlüğü, eksper, bilirkişilik ve il temsilciliği  deneyimlerimiz ışığında sanayicilerimize hizmette bulunuyoruz. Bütün bu kurumlarda  edinilen tecrübeleri  ve birikimleri, özel sektörde ilgili yatırımcı ve firmalara aktarmak en büyük hedeflerimiz arasında yer almaktadır” dedi. Firmaları tecrübesi zayıf, sabit bir adresi ve güçlü referansları olmayan şahıslara karşı uyaran Akol, Teşvik Belgesi çıkartmak veya bazı hibe programlarına proje yazmak için yüklü miktarlarda ücret alıp daha sonra bir daha ulaşılamayan kişiler nedeni ile mağdur olan firmalarla karşılaştıklarını belirtti.

OSB İÇİ                        Sigorta Primi Muaf.               K.V. İndirimi

31.12.2013’ten önce      5 yıl                                        Yüzde 25

01.01.2014’ten sonra     3 yıl                                        Yüzde 20

OSB DIŞI

31.12.2013’ten önce      3 yıl                                        Yüzde 20

01.01.2014’ten sonra     –                                             Yüzde 15

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: