400 Bin Euro Hibe Desteği Geliyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Manisa İl Koordinatörlüğü, 11. başvuru çağrı dönemi için hazırlıklara başladı. Kırsal turizm faaliyetlerine yönelik yatırımlar kapsamında hazırlanan projelere, 15 binden 400 bin Euro’ya kadar yüzde 50 hibe desteği verecek.

Koordinatörlük binasında kırsal turizm işletme sahiplerine yönelik tanıtım toplantısı düzenleyen TKDK Manisa İl Koordinatörü Ahmet Işık, 11. başvuru çağrı dönemi için hazırlıkları kapsamında 42 il koordinatörlüğünün kabul ettiği projelerin sayısını ve mahiyetini inceleyip kabul edilenlerin çoğunlukla hangi tedbirler veya alt tedbirler kapsamında olduğuna dair bir çalışma ortaya koyduğunu anlattı. Işık, “Başvuru niceliği eksik veya yeterli olan tedbirleri mercek altına alıp özel bir çalışma grubu oluşturduk. Grubun ortaya koyduğu veriler ışığında, potansiyeli yüksek olduğu halde kırsal turizm alt tedbirinden yeterli projenin gelmediği için bu tedbir kapsamında ilave tanıtım ve bilgilendirmenin yapılmasının Manisa iline katkısının olacağını düşündük.” dedi.

Desteğin kırsal turizm kapsamında yapılabilecek yatırımlar için ciddi rakamlar teşkil ettiğini belirten Işık, “TKDK’nin farklı il koordinatörlüklerinde fazlaca talep gören bu tedbirin, Manisa sınırları içinde de yüksek bir potansiyele sahip olduğunun farkında olarak harekete geçirmeyi amaçlıyoruz.” diye konuştu.

İl Koordinatörü Işık, destek tutarının yüzde 75’inin AB, yüzde 25’inin Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanacağını ve IPARD programı kapsamında TKDK olarak kırsal alanlara yönelik yatırımlar için 1 milyar 165 milyon Euro fon ayrıldığını ifade etti: “Kırsal kalkınma politikalarının en önemli amaçlarından birisi de kırsal alanlardan göçün azaltılması ve yaşam standartlarının yükseltilmesidir. Uygulayacağımız program vasıtasıyla bu alanlarda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve mevcut işletme yapılarının güçlendirilmesinin yanı sıra gıda hijyeni, hayvan refahı ve ıslahı konularında AB normları yakalanmış olacak. Kırsalda yaşayan insanlarımızın gelir ve refah seviyelerinin arttırılması, önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Bütün bu gelişmeler ışığında çiftçi, üretici örgütleri ve işletmelerin proje yapma kapasiteleri gelişecektir. Böylelikle sorunların çözümünde katılımcılık artacaktır.”

Kırsal turizm kapsamında bilgilendirme ve slayt sunumlarıyla katılımcılara tedbir hakkında ayrıntılı bilgiler veren Ahmet Işık, bu kapsamda proje hazırlayıp IPARD hibelerinden istifade etmelerinin sanıldığı kadar zor olmadığını kaydetti.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: